Tisková zpráva: Svoboda z Dr. Digital: Telemedicína se neobejde bez digitalizace státní správy

Svoboda z Dr. Digital: Telemedicína se neobejde bez digitalizace státní správy

Aby se mohla v Česku rozvíjet telemedicína, je potřeba její implementace do státní správy i legislativy. To se neobejde bez digitalizace státní správy. Telemedicínským firmám otevřela dveře potřeba komunikovat zdravotní informace na dálku během covidu, oproti zahraničí je však ČR stále na začátku, uvedl v úterý v Poslanecké sněmovně zakladatel Dr. Digital Ondřej Svoboda.

Nejdál jsou země severní Evropy

V západních zemích již existuje určitá úroveň digitalizace státního aparátu, což umožnilo mnohem rychlejší implementaci nástrojů a technologií telemedicíny. Digitalizovaná medicína na dálku funguje podle Svobody dobře v Estonsku, Finsku, Dánsku nebo Švédsku. Zahrnuje například elektronizaci zdravotnické dokumentace, vzdálenou komunikaci s lékařem, digitální zdravotní kartu nebo sběr pacientských dat.

Ztratila se digitální zdravotní karta

Lékaři, nemocnice a ostatní zdravotní pracovníci jsou na nové technologie připraveni a jejich znalosti a odbornost jsou na špičkové úrovni. A vnímám také pozitivně, že si už i stát uvědomuje výhody a nutnost digitalizace. Roste tak množství dat a s ním i nároky na informační systémy,“ podotkl Svoboda. Podle něj je například škoda, že z připravovaného zákona o eHealth vypadl návrh digitální zdravotní karty, které je pro telemedicínské aplikace důležitá. Evropský standard pro digitálnáí kartu přitom již existuje.

Nutná regulace

Využití moderních technologií v primární péči podle Svobody výrazně sníží administrativní zátěž a nahradí velkou část osobních návštěv u lékaře. Při měření životních funkcí navíc může člověk zachytit onemocnění v rané fázi. Měření ale musí probíhat přístroji, které splňují přísné normy a jsou pod správným standardizovaným protokolem televizity.

„To, že je zdravotnictví regulovaný sektor, je samozřejmě správně. Jsou obory, které je potřeba řídit a zdravotnictví k nim bezesporu patří. Telemedicína sama o sobě ještě regulovaná není. Určité legislativní kroky se již udály. První vlaštovkou bylo schválení digitalizace zdravotnictví, které bude účinné v obecné rovině. To dává telemedicíně možnost se rozvíjet dál,“ dodal.

Dr.Digital jako příklad

Právě firma Dr.Digital ukazuje, jak mohou moderní zdravotnické technologie fungovat v různých legislativách. Již nyní přitom používá standardy, které budou vyžadovány na evropské úrovni až v roce 2025. Ty vychází z nařízení Evropského parlamentu a Rady EU. A také splňuje regulace Medical device regulation [MDR]. Jde o pravidla, která mají za cíl zajistit, aby použití zdravotnických prostředků bylo bezpečné.   Své praktické zkušenosti s telemedicínou ze zahraničí i v rámci projektu Dr.Digital Svoboda v současnosti diskutuje s členy poslaneckých klubů a s Českou lékařskou komorou a konzultační pomoc v legislativním procesu nabídl i ministerstvu zdravotnictví.

 

 

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru