Světové legendy aneb jak se píše historie IT

Světové legendy aneb jak se píše historie IT

Pojďme napsat kousek světové historie. Otiskněme naše jméno do paměti mnoha lidí po celé planetě. Ano. Zní to jako titulek motivačního videa nebo článků, takový však tento rozhodně nebude. Pojďme si říct něco o historii několika osob. Osob které určují, jak bude internetový svět vypadat. Nemáme na mysli Marka Zuckerberga a jeho příběh, ani Billa Gatese, ale několik zajímavých jedinců, kteří do našeho života zasahují, aniž bychom si to uvědomovali.

Grafičtí herní králové

Zabýváte se grafikou, tvoříte komiksy nebo třeba webdesign ? Jaký by byl pocit, kdyby vaši grafiku a koncept světa obdivovali milióny hráčů každý den ? Na toto určitě bude znát odpověď trojice Rob Pardo, Jeff Kaplan a Tom Chilton. Tito tři muži jsou totiž designeři kteří dali tvar nejoblíbenější online hře světa, World of Warcraft, mnohamilionovému hernímu kolosu, který uchvátil milióny hráčů na celém světě a také vyvolal největší internetové diskuze.

Ukažte světu to, co neměl nikdy vidět 

Julian Paul Assange, 40ti-letý chlapík z Austrálie se dokázal postarat o globální rozruch a také problémy několika největších vlád světa. Projekt WikiLeaks je neziskový mediální projekt, který zveřejňuje tajné dokumenty minulých i současných vlád. Funguje od roku 2006 a od té doby zveřejnila společnost spousty utajovaných dokumentů, především těch, které patří USA.

Přetvořte internet dle sebe

Dalším a posledním člověkem, o kterém dnes napíšeme, je Bram Cohen. A co tento poměrně neznámý „ajťák“ vytvořil ? Odpověď je jednoduchá. Vytvořil torrent. Když tento muž napsal v Pythonu kód, asi těžko mohl tušit, že položil základy největšího internetového systému na sdílení legálních i nelegálních souborů. Psal se rok 2002 a někdo si uvědomil, že současné stahování pomocí technologie HTTP by potřebovalo kolegu. Dnes už jsem přes torrenty šířeny statisíce terabajtů internetového obsahu.

Kdo podle vás nejvíce ovlivnil moderní svět internetu ?

 

Komentáře

Nahoru