Světélkující roboti, vpichovaní do očí, mohou zachránit zrak

Světélkující roboti, vpichovaní do očí, mohou zachránit zrak

Mikroskopičtí světélkující roboti by měli být injekčně vpraveni do oka, kde upozorní lékaře na nízkou hladinu kyslíku – možnou příčinu budoucího oslepnutí.

Výzkumníci z ETH v Curychu pod vedením profesora pro robotické a inteligentní systémy Bradleyho Nelsona vyvinuli 1mm dlouhé a pouhou třetinu milimetru široké zařízení, které, jakmile je jednou vpraveno do oka, se může volně pohybovat vnitřní tekutinou v bulvě, řízeno vnějším magnetickým polem.

Robůtci jsou pokryti speciálním vláknem, které detekuje množství kyslíku v okolí. Když se toto vlákno vystaví světlu o určité frekvenci, rozzáří se. Jestliže toto světélkování rychle pohasne, znamená to, že je v oční tekutině kyslíku dost; pokud pohasíná jen pomalu, je ho tam jen málo.

Miniroboti byli zatím testováni pouze ve vodě, dalším úkolem vědeckého týmu je vyzkoušet jejich účinnost ve skutečném oku. Vědci plánují vstříknout roboty do oka a pak je vést k rohovce, kde budou ozářeni zábleskem světla a pak se bude sledovat pohasínání jejich fluorescence. K odstranění robotů z oka bude opět potřeba do oka vpravit injekční jehlu a roboty k ní pomocí magnetu navést.

Roboti, kteří například dopravují po těle léky, již existují, tito minirobůtci jsou ale novinkou – zjišťují, zda není průtok krve v oku omezený, což bývá příčina i úplné slepoty. Na průtok krve v oku samozřejmě existují jiné diagnostické přístroje, podle švýcarských vědců ale nejsou dostatečně citlivé.

Zdroj:  https://mashable.com/2013/05/10/injectable-glowing-robots-blind/

Zdroj obrázku: https://mashable.com/2013/05/10/injectable-glowing-robots-blind/

Komentáře

Nahoru