Svěřte vytápění domu automatice. Díky peletám ušetříte

Svěřte vytápění domu automatice. Díky peletám ušetříte

Náklady na vytápění plynem se za poslední měsíce vyšplhaly na historická maxima, a proto už mnozí vyhlížejí jarní a letní teploty. Až se příští zima zase zeptá, můžete být v klidu díky automatickému kotly na pelety.

Dřevní pelety se často označují jako palivo budoucnosti. Tyto malé lisované válečky totiž nabízejí mnoho benefitů. Jde o obnovitelný zdroj energie, při jejich výrobě se zpracovává jinak zbytečný dřevní odpad, dají se koupit za příznivou cenu a dobře se s nimi manipuluje. Není tedy divu, že se i automatické kotle na pelety těší u majitelů domů i chat velké oblibě.

Kotel vás skoro nepotřebuje

Rozsah automatického provozu může mnohé překvapit. „Kotel, který spaluje pelety, potřebuje lidský zásah průměrně jednou za tři dny, ale může to být klidně i týden bezobslužného režimu,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek z firmy OPOP, která se výrobě kotlů věnuje už přes 60 let. „V mezidobí kotel topí, doplňuje si palivo a reguluje teplotu sám. Díky tomu dokáže výrazně ušetřit také za palivo, kterého spotřebuje méně,“ dodává Boczek.

Nechte to na něm

Stejně jako v jiných oblastech, kde řízení převzaly stroje, se i v případě vytápění peletami potvrzuje, že automatický systém dokáže pracovat efektivněji a přesněji než člověk.

Kotel na pelety velmi dobře pozná, co a kdy má udělat:

1.    Doplňuje optimální množství paliva

Do kotle na pelety nemusíte vůbec přikládat, protože palivo se na rošt hořáku doplňuje pomocí podavače. Kotel porovnává požadovanou a aktuální teplotu a podle toho přikládá ideální množství paliva.

Jediný úkol, který zůstává v rukou majitele, je dosypávání zásobníku, odkud jsou pak pelety dopravovány k hořáku. Podle velikosti zásobníku a výkonu kotle se pelety doplňují jednou až dvakrát za týden.

2.    Nikdy nezapomene přiložit

V případě ručního přikládání například do kotle na dřevo se stává, že člověk raději kotel přeplní, aby si ušetřil jednu cestu do kotelny. To se s automatickým kotlem nestane. Na rozdíl od člověka kotel dobře ví, kdy potřebuje přisypat pelety a jednoduše to zařídí. Nehrozí, že se zakouká na televizi, zdrží ve městě nebo si ráno přispí.

3.    I v noci udržuje stálou teplotu

Odborníci na energetiku se shodují, že vychladnutí budovy nebo dokonce noční vyhasnutí ohně způsobuje zbytečné ztráty. Nechat dům přes noc vychladnout a pak jej znovu vytápět na původní teplotu je neefektivní. Kotel na pelety jednoduše nastavíte, aby temperoval na požadovanou teplotu i během toho, co spíte nebo nejste doma. Udržování stálé teploty je výhodnější než utrácet neustálým zahříváním vychladlého domu.

4.    Reaguje na změny počasí

Proč zbytečně topit, když se venku vyčasilo? Automatický kotel umí kontrolovat venkovní teplotu a podle výsledků upravuje intenzitu vytápění. Díky připojení kotle na internet můžete požadovanou teplotu měnit i na dálku. Stačí se připojit přes aplikaci a ovládat nastavení odkudkoli.

Sázka na budoucnost

Velkou výhodou peletových kotlů je vysoká účinnost. „Kotle OPOP dosahují účinnosti i přes 90 procent. To znamená, že téměř dokonale využívají všechnu energii obsaženou v palivu, aniž by docházelo ke ztrátám,“ doplňuje Roman Boczek. Samozřejmostí je dodržení všech emisních limitů pro maximálně ekologický provoz. Kotle na pelety Biopel mini splňují podmínky takzvaného ekodesignu a spadají do nejlepší emisní třídy číslo 5.

 

Zdroj fotografií: Shutterstock, OPOP

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru