Svěrák porazil piráty

Režisér Jan Svěrák se postavil pirátům, kteří zveřejnili jeho film Kuky se vrací na úložišti Share-rapid.cz. Dva roky trvající spor teď definitivně vyřešil Vrchní soud. Server musí režisérovi snímku zaplatit odškodné 536 000 Kč a snímek již nesmí dále nabízet k volnému stažení.

„Tím, že žalovaná strana neoprávněně umístila dílo Kuky se vrací na portál Share-rapid.cz, se podílí na porušení majetkových práv,“ uvedl rozsudek Městského soudu v Praze, který vrchní soud potvrdil.

Svěrákův spor byl výjimečný v tom, že nebyl namířený proti jednotlivci, ale proti celému úložišti. Dosud většina úložišť tvrdila, že za obsah svých stránek neodpovídají, protože ho nahrávají uživatelé. Svěrák však našel zákon, který říká, že pokud se provozovatel o nelegálním obsahu dozví, musí jej odstranit. To Share-rapid.cz neudělal.

Svěrák se zřejmě inspiroval v zahraničí, tam je takové jednání normální. Holywoodská studia začala ve velkém žalovat servery jako RapidShare a Hotfile již v roce 2008. Je však třeba zmínit, že ne vždy tyto spory končily úplně pozitivně pro žalující stranu. Servery sice musely odstranit pár titulů, ale podle soudu nemají povinnost preventivně kontrolovat původ všech nabízených snímků.

Objevily se však názory, že to, že se film dostal na úložiště, je Svěrákova chyba. Nerespektuje prý trendy dnešní digitální doby. Měl by si uvědomit, že lidé chtějí filmy online, ne na DVD. Prý tak nemají jinou možnost, než si film online umístit sami a nelegálně.

Zdroje: eurozpravy.cz, lidovky.cz, ihned.cz

Komentáře

Nahoru