Švédští politici se utkají v předvolebním souboji v počítačové hře

Ve Švédsku politici řeší svoje spory s nadsázkou a civilizovaným způsobem – pomoci počítačových her. Již v tuto neděli budou proti sobě bojovat švédské politické strany v počítačové strategii Starcraft II.

Tento turnaj s názvem Politikerstarcraft slouží jenom k vychloubání, nemá žádné přímé volební důsledky. Ale nenechte se zmást. Minulý rok tento turnaj vyhral Mathias Sundin, a jeho strana poté i vyhrála volby.

Jedním z duchovních otců tohoto turnaje je Jonathan Rieder Lundkvist. Ten v roce 2010 přemýšlel, jak zvýšit povědomí o eSports v politice a jak zároveň vzbudit zájem o politiku mezi hráči. V té době byl Lundkvist členem švédské pirátské strany.

Myslel si, že bude sranda vyzvat ostatní politické strany k přátelskému souboji. Tehdy jenom kontaktovali pár lidí z ostatních stran a jednalo se jenom o malý turnaj.

Starcraft II patří mezi nejhranější strategie na světě

Od té doby ale turnaj pokročil. Lundkvist opustil pirátskou stranu, aby mohl působit jako nezaujatý správce. K propagaci se snaží využít i sociální sítě. A i když jeho staré kontakty už vymizely, tak se nevzdal a znovu a znovu kontaktoval strany a zajišťoval jejich účast.

Dokonce sehnal i profesionální komentátory. Pokud neumíte švédsky, tak bude i dispozici i stream v angličtině na stránce TeamprOpertyTV. Nicméně i tak vám ujdou reference ze švédské politiky.

Něco podobného by se v našich končinách bohužel nemohlo stát. Politici se navzájem jenom uráží, a o nějaké spolupráci tu nemůže být řeč. Navíc kdo z našich politiků hraje počítačové hry? Ve Švédsku je situace očividně jiná než u nás.

Podle Lundkvista je to způsobeno jinou atmosférou v politických debatách. I když jsou diskuze někdy vyhrocené, tak se oponenti příliš neuráží. A samotný turnaj je skutečně fair-play.

Tento muž stojí za celým turnajem.

Tento muž stojí za celým turnajem.

Asi byste očekávali. že strany si na tyto turnaje najmou profesionální hráče. Nicméně tomu je zabráněno tím, že s turnaje můžou účastnit jenom členové strany, kteří ve straně pobývají už nějakou dobu.

Většina účastníků není z vlády, ale spíše z lokální politiky – jako například ze zastupitelstva města nebo z mládežnické organizace strany. Většinou se zde tedy neobjevují politické špičky.

A losování zápasů? To určuje sám Lundkvist. A hned v prvním kole pošle proti sobě strany s opačnými ideologiemi. Lidem se kromě vítězství jejich strany líbí i to, že jejich neoblíbené strany prohrávají. Jedná se o zajímavý nápad, nemyslíte?

zdroj: dailydot.com, eu.battle.net/sc2, www.facebook.com/JRL5Foto

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru