Dnes vyšlo 15 článků

Některé firmy ve Švédsku zavádí šestihodinovou pracovní dobu

Zaměstnavatelé ve Švédsku, včetně domovů důchodců, nemocnic či autocenter, zavádí šestihodinovou pracovní dobu. Vědci totiž zjistili, že kratší pracovní doba zvyšuje produktivitu a spokojenost zaměstnanců. A platy zůstávají stejné. 

Společnost Toyota ve švédském Gothenburgu zavedla šestihodinovou pracovní dobu už před 13 lety, neboť zjistila, že personál je šťastnější, méně frustrovaný a produktivnější. Dále stockholmská firma Filimundus, která vyvíjí mobilní aplikace, zavedla šestihodinovou pracovní dobu v loňském roce.

girl-1064659_1280

Zdroj: Pixabay

„Osmihodinová pracovní doba není tak efektivní, jak by se mohlo zdát,“ řekl Linus Feldt, CEO společnosti Filimundus. „Je to výzva zůstat soustředěný na konkrétní pracovní činnost celý osm hodin. Zároveň je těžké zvládnout i soukromý život.“

Linus Feldt uvedl, že zaměstnanci nemohou být na sociálních sítích a mají minimum schůzek. V podstatě bylo eliminováno jakékoliv rozptýlení. Cílem je, aby pracovníci byli motivováni k intenzivnější práci a aby maximálně využili svůj čas v kanceláři. Dále podotkl, že s kratší pracovní dobou má člověk dostatek energie věnovat se po práci soukromému životu, což bylo s osmihodinovou pracovní dobou takřka nemožné.

Maria Brath, zakladatelka stockholmského startupu na optimalizaci klíčových slov pro vyhledávače, zavedla šestihodinovou pracovní dobu před třemi lety.

„Mysleli jsme si, že zkrácením pracovní doby budeme muset zaměstnat více lidí. Ale byli jsme překvapeni, že se zaměstnancům po zavedení kratší pracovní doby zvedla produktivita,“ řekla Maria Brath.

Zdroj: Independent

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru