Švédsko se stane první zemí bez hotovosti. Má nakročené k digitální měně

Švédsko se rozhodlo, že do dvou let zavede digitální měnu s názvem „ekrona“. Cecilia Skingsley, náměstkyně guvernéra švédské centrální banky Riksbank, v rozhovoru pro server Financial Times řekla, že banka zvažuje o digitální měně kvůli dramatickému poklesu využití hotovosti. Počet bankovek a mincí se v oběhu od roku 2009 snížil o 40 %, neboť lidé využívají stále častěji online platby a platby kartami.

Švédská centrální banka přemýšlí o novém způsobu vydávání peněz. Cecilia Skingsley řekla pro Financial Times:

„Digitální měna je stejně revoluční jako papírový list před 300 lety. Co to znamená pro měnovou politiku a finanční stabilitu? Jak to navrhujeme? Bude to dobíjecí karta, aplikace či jiný způsob?“

cashbox-1642989_1280

Zdroj: Pixabay

V současné době mají banky přístup k elektronickým penězům od centrální banky. Pokud se Švédsko rozhodne zavést digitální měnu, stane se první zemí na světě, která dá spotřebitelům přímý přístup k virtuálním penězům vydané centrální bankou.

Cecilia Skingsley říká, že centrální banka je v raném stádiu zkoumání nápadu a různých možností. Řeší se otázky, jako jsou sledovatelnost, způsob doručování, úroky z elektronických peněz a podobně. Také zdůraznila, že digitální měna nemá ovlivnit mince a bankovky, postupně se má snažit je nahradit.

Zdroj: Business Insider

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru