Dnes vyšlo 15 článků

Švédsko pravděpodobně jako první země na světě zruší hotovost

Švédsko se pravděpodobně stane první bezhotovostní zemí světa, přičemž o elektronické transakce by se měl postarat mobilní platební systémem jménem Swish.

„V mnoha zemích je hotovost stále důležitým platebním prostředkem, ale ve Švédsku to už zdaleka neplatí,“ dodává Niklas Arvidsson z KTH Royal Institute of Technology. „U nás se používá hotovost velice zřídka a použití hotovosti rapidně klesá.“

map-1020204_1280

Švédsko plánuje zrušit zcela hotovost.

Aktuálně je v oběhu necelých 80 miliard švédských korun (cca 8 miliard eur), přičemž pouze 40 až 60 % se reálně využívá. Zbytek hotovost je pochovaný v zásuvkách s ponožkami švédských rodin anebo v podsvětí. Abyste si udělali představu o tom, jak rychle se tamní obyvatelé zbavují hotovosti, před šesti lety bylo v oběhu 106 miliard švédských korun.

Za trendem elektronických transakcí stojí hned několik faktorů. V první řadě se společnosti zbavily pravidla takzvané minimální útraty, ale velký vliv má také aplikace Swish, na které pracovalo několik významných bank ve Švédsku a Dánsku. Swish je nový platební systém, prostřednictvím něhož se dají převádět peníze v jakékoliv hodnotě v reálném čase.

Ať už jste v restauraci, nebo na bleším trhu, platební systém Swish převede peníze v reálném čase z vašeho bankovního účtu na bankovní účet prodejce. Aplikace dokonce nastolila převrat ve švédském bankovním systému. Dokonce několik švédských bank odmítá příjem hotovosti. A v neposlední řadě vás překvapí, že od loňského roku byly čtyři z pěti nákupů uhrazené právě elektronickou formou.

„Švédové jsou velice důvěřivý a jsou zvyklí na nové technologie, takže to bylo perfektní řešení. Kampaň vztahující se na bezhotovostní styk je určitě dobrý krok vpřed. A pokud jde o nás, prospívá nám to. I nám lidé platí za noviny přes aplikaci Swish,“ konstatuje místní bezdomovec, který si přivydělává prodáváním novin.

Země by touto cestou zabránila praní špinavých peněz a organizovanému zločinu. V místech, kde se používají bankovky a mince, musí zákazník vysvětlit, odkud hotovost pochází.

„V místech, kde přijímají bankovky a mince, musí zákazník vysvětlit, odkud hotovost pochází, aby nedocházelo k praní špinavých peněz a financování terorismu,“ dodává Arvidsson.

A pokud se úředníkovi nepozdává nějaká hotovostní transakce, musí podat trestní oznámení.

„Ve Skandinávii obecně platí pravidlo, že pokud platíte v hotovosti, není něco v pořádku,“ říká Mikael Krogerus.

Ačkoliv má Švédsko plán stát se bezhotovostní zemí, musí vyřešit ještě několik problémů, a to jak efektivně propojit rodičovské účty s účty desetiletých dětí. A problém je také ve vztahu důchodci vs. technologie, protože starší lidé nové technologie těžce přijímají.

Zdroj / Foto: Science Alert

Komentáře

Nahoru