Dnes vyšlo 15 článků

Švédsko otevírá nákupní centrum, kde koupíte pouze opravené a použité věci

Švédsko otevírá nákupní centrum zvané ReTuna Återbruksgalleria, ve kterém se prodávají pouze opravené a recyklované výrobky, a tím kombinuje klasické recyklační centrum s centrem nákupním. Pokud půjdete nakupovat, můžete s sebou vzít věci, které už nepotřebujete, a koupit si jiné věci, které se vám v jednom ze čtrnácti obchodů zalíbí. Obchodní centrum vyrostlo ve městě Eskilstuna.

Recyklační depot třídí produkty, přičemž ty použitelné, které mohou být opravené či zrenovované, jsou umístěny na jedné straně. Po jejich renovaci jsou produkty uvedeny do prodeje v jednom ze čtrnácti obchodů, které nabízí nábytek, technické vybavení, oblečení, hračky, jízdní kola, zahradní nářadí i stavební materiály. Ve všech těchto obchodech najdete zboží pouze z druhé ruky.

Dále je zde k dispozici kavárna, která nabízí biopotraviny, výstavní centrum, konferenční místnost a tréninková škola, která učí o recyklaci. Obchodní středisko vytvořilo celkem 50 nových pracovních míst na pozice spojené s opravami a prodejem. Ačkoliv nákupní centrum patří městu, samotné obchody jsou soukromými podniky, které si otevřeli místní řemeslníci.

„ReTuna Återbruksgalleria je živá ukázka cyklického hospodářství. Dokáže zhodnotit to, co my vyhodíme pryč, a to je projekt, od něhož bychom se měli všichni učit. Eskilstuna je jako první město, kde se středisko nachází, ale možná jednoho dne najdeme taková nákupní centra v každém městě,“ je uvedeno na webu Make Wealth History, který o recyklačním obchodním centru informoval.

Zdroj: Make Wealth History

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru