Švéd s pomocí robota napsal 8,5 % článků na Wikipedii

Švéd s pomocí robota napsal 8,5 % článků na Wikipedii

Wikipedia je obrovská a kdyby někdo chtěl sepsat 8,5 % všech článků, co na ní jsou, musel by práci věnovat hodně času ze svého života. Jeden Švéd to ale dokázal. Sestrojil si na to totiž schopného pomocníka.

Sice se nemůže rovnat se Shakespearem, ale i tak by se Sverker Johansson mohl  zapsat mezi slavné spisovatele. Především tedy díky kvantitě svých článků. Jménem švédského fyzika se totiž pyšní asi 2,7 milionu (nebo chcete-li 8,5 %) článků na online encyklopedii.

Třiapadesátiletý muž prohlašuje, že na Wikipedii vytváří články známé jako stub (pahýl). Pokud mluvíme o stubu, jedná se o krátký článek se základními informacemi. Johansson se ve svých článcích věnuje ptákům, houbám, ale třeba i motýlům a broukům.

Jenže články nepíše on

Přestože denně publikuje klidně 10 000 příspěvků, je to trochu sporné. Práci za něj totiž dělá robot, kterého nazývá Lsjbot. Články píše počítačem generovaný algoritmus. Přesněji tedy nejdříve projede různé online zdroje a ze získaných informací pak sepíše krátký článek

Kromě švédské Wikipedie se Johansson soustředí i na filipínskou, protože tam se narodila jeho manželka. Vlastně kromě zvířat dokumentoval i malá filipínská města, což se dost hodilo loni. Po hurikánu Jolanda se totiž lidé mohli dozvědět více o postižených oblastech.

wikipedia

Sverker Johansson

Mají jeho články přínos?

Existují názory, že jsou články pana Johanssona naprosto k ničemu, protože obsahují jen pár základních informací a vůbec nevypovídají o tom, jak zvíře vypadá, a o jiných důležitých věcech.

Johansson, který vlastní tituly z lingvistiky, stavebnictví, ekonomie a částicové fyziky, ale tvrdí, že mnoho položek na Wikipedii stejně vytváří pitomci, takže je to úplně jedno. Poukazuje rovněž na to, že na švédské Wikipedii je hromada článků o postavách z Pána prstenů, ale jen 10 o lidech z Vietnamské války.

Připouští, že jeho články mají své mouchy, ale trvá na tom, že jsou rozhodně užitečné a kdykoliv je kdokoliv může aktualizovat.

Zdroje: DailyMail, WSJ

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru