Svante Pääbo: lovec starověké DNA, získal Nobelovu cenu za medicínu

Svante Pääbo: lovec starověké DNA, získal Nobelovu cenu za medicínu

Švédský genetik Svante Pääbo získal Nobelovu cenu za medicínu za průkopnické využití staré DNA k odhalení tajemství evoluce člověka.

Nobelův výbor v pondělí uvedl, že Pääbo „dokázal něco zdánlivě nemožného“, když sekvenoval první neandertálský genom a odhalil, že se Homo sapiens křížil s neandertálci. Jeho objev byl zveřejněn v roce 2010 poté, co se Pääbo stal průkopníkem v metodách získávání, sekvenování a analýzy starověké DNA z kostí neandertálců. Díky jeho práci mohou vědci porovnávat genomy neandertálců s genetickými záznamy dnes žijících lidí.

„Pääbův zásadní výzkum dal vzniknout zcela nové vědecké disciplíně – paleogenomice,“ uvedl výbor. „Tím, že odhalil genetické rozdíly, které odlišují všechny žijící lidi od vyhynulých homininů, poskytují jeho objevy základ pro zkoumání toho, co nás činí jedinečnými lidmi.“ Pääbo zjistil, že většina současných lidí sdílí 1 až 4 % DNA s neandertálci, což znamená, že neandertálci a Homo sapiens se museli setkávat a mít děti ještě předtím, než neandertálci před přibližně 40 000 lety vyhynuli.

Od roku 1997 pracuje jako ředitel Ústavu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v německém Lipsku a je čestným vědeckým pracovníkem londýnského Přírodovědného muzea. Pääbova následná práce na extrakci DNA z drobných fosilních fragmentů nalezených v jeskyni na Sibiři přinesla stejně senzační objev. Genom, který sekvenoval, ukázal zcela nový druh vyhynulého člověka, nazvaný podle názvu jeskyně Denisované. Porovnáním denisovanské DNA s genetickými záznamy moderních lidí pak Pääbo ukázal, že některé populace v Asii a Melanésii zdědily až 6 % DNA od tohoto záhadného dávného člověka.

Některé genetické stopy, které zanechalo setkání s těmito dvěma dávnými lidmi, mají dnes medicínský význam. Například denisovanská verze genu zvaného EPAS1, který poskytuje výhodu pro přežití ve vysoké nadmořské výšce a je běžný u dnešních Tibeťanů. Pääbo také zjistil, že neandertálská DNA může hrát malou roli při ovlivňování průběhu infekce Covid-19. „Jedná se o významný vědecký objev v evoluční biologii,“ řekl David Paterson, profesor na Oxfordské univerzitě a prezident Fyziologické společnosti ve Velké Británii.

Zdroj, foto: cnn.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru