Studenti z Pekingu vytvořili vysoko účinnou baterii s použitím cukru

Skupina 19 letých studentů přišla na způsob, jak z pouhé lžičky cukru vygenerovat minimálně 80 hodin elektrické energie. Tato baterie nezpůsobuje žádné znečištění.

Baterie negeneruje žádné znečištění a to díky třech druhů bakterií. Slabý výkon tradičních mikrobiálních palivových článků motivoval studenty na rozšíření svých vědomostí v oblasti mnoho buňkové mikrobiologie a elektrického inženýrství. Podle instruktora Yuan Yingjin, se jedná o první příklad využití bakterie e. coli, Shewanella a bakterie subtilis v jednom systému mikrobiálního palivového článku.

Každý mikrób má v týmu vlastní funkci a zodpovědnost, díky čemu snižují metabolickou zátěž pro ostatní bakterie, zvyšuje se efektivita přenosu elektronů a množství vygenerované elektrické energie; uvádí studentka z týmu Liu Yue.

Generátor generoval až 520 mV po dobu 80 hodin

Generátor elektrického napětí, který díky projektu vytvořili, generoval až 520 mV po dobu 80 hodin.

Pokud se nám podaří baterii optimalizovat, bude generovat stejné množství elektrické energie jako lithiové baterie, přičemž nebude generovat žádné znečištění, bude levnější a bude mít delší životnost; uvedli členové týmu.

Screenshot_1

Studenti s tímto projektem vyhráli cenu za nejlepší nápad v mezinárodní soutěži strojů

Studenti s tímto projektem vyhráli cenu za nejlepší nápad v kategorii energie na mezinárodní soutěži strojů, vyrobených genetickým inženýrstvím. Podobné projekty, které přeměňují chemickou energii na elektrickou, nejsou až takovou novinkou. Některé články využívají močovinu, odpadové a znečištěné vody, jiné různé bakterie. V budoucnosti zřejmě poznáme mnoho jiných a nových typů bakterií, které si ještě ani neumíme představit. Největší překážkou bude pravděpodobně pomalé zavedení do praxe.

Screenshot_3Zdroj: Startitup

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru