Dnes vyšlo 15 článků

Studenti vytvořili robota, který dokáže plavat jako skutečná ryba

Skupinka studentů ze Švýcarského Technologického Institutu v Zürichu vytvořila něco neuvěřitelného – speciálního robota ve tvaru sépie, který má místo ploutví 4 lamely a díky vlnivým pohybům vypadá jako skutečná ryba. Tento robot byl vyroben za účelem podvodního průzkumu v oblastech, kde hluk trápí ostatní žijící živočichy.

Tento projekt studenti vytvořili na začátku 3. ročníku, kde byla studentům nabídnuta možnost výběru. Buď budou pokračovat ve studiu jako normální studenti, nebo se zúčastní projektu, který je následně nabízeny různým institucím.  Celý tým se skládá ze 6 studentů oboru strojírenství, 2 studentů oboru elektrotechniky a jednoho studenta z Technické Univerzity v Delftu v Nizozemsku, který je ve Švýcarsku na výměnném pobytu.

Sepios dokáže zvládnout i náročnější podmínky ve vodě

Studenti tvrdí, že tento robot dokáže byt k životnímu prostředí mnohem šetrnější než zařízení s vrtulemi, které se mohou bez problémů zaplést do mořských řas. Sepios byl testován v řece, kde i velké k množství plevele a trávy dokázal zvládnout bez jediné chybičky.

Sepios měří 70 cm a váží přibližně 22,7 kg. Robot by se měl dokázat potopit až do maximální hloubky 10 m při rychlosti 1,8 km/h.

Zdroj: Sepios 

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru