Studenti sestrojili osobní vrtulník napájený bateriemi

Závidíte hercům ve sci-fi filmech, jak se klouzají nad krajinou v osobním létajícím stroji? Pravděpodobně se brzy dočkáte vlastního létajícího stroje, neboť tým studentů ze singapurské univerzity National University sestrojil vrtulník pro jednu osobu. Vrtulník unese po dobu pěti minut jednoho pilota s maximální hmotností 70 kilogramů.

Tým studentů sestavoval přístroj zvaný Snowstorm (v překladu sněhová bouře) po dobu jednoho roku. Osobní vrtulník je určený spíše k rekreaci než k přepravě z místa na místo. Dr. Jeorg Weigi, jeden z vedoucích projektu, vysvětlil inspiraci v tiskové zprávě:

„Společný projekt má lidem umožnit létat na vlastní pěst, jak jste mohli doposud vidět ve filmech Jetsonovci či Návrat do budoucnosti. Snowstorm ukazuje, že osobní létající stroj je reálná představa. A bude sloužit především jako prostředek ke splnění snu o létání.“

flying-machine02-1020x610

Osobní vrtulník

Prototyp Snowstorm je sestaven z karbonového a hliníkového rámu ve tvaru šestiúhelníku, který se vyznačuje svou lehkostí. Osobní vrtulník je poháněn 24 vrtulemi, přičemž každá vrtule má výkon 2,2 kW. Do středu se posadí pilot, který je zajištěn pětibodovým bezpečnostním pásem. Naspodu se nachází šest noh s nafukovacími míčky pro hladké přistání. Napájení je zajištěno třemi lithiovými bateriemi, které fungují nezávisle na sobě.

flying-machine01-1020x610

Osobní vrtulník sestavili studenti.

Snowstorm létá nahoru, dolů, dopředu, dozadu a do boků. Je možné zvolit automatického pilota a nechat se unášet po obloze. Jeden vypínač se nachází také na zemi. Používá se k ukončení letu a přistání vrtulníku v případě, že pilot ztratí kontrolu nad ovládáním.

Snowstorm je stále ve vývoji. Tým studentů chce doladit design, zvýšit bezpečnostní opatření a zlepšit hardware. Studenti doufají, že v letošním roce se začne jejich osobní vrtulník vyrábět komerčně.

Zdroj / Foto: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru