Zajímavý web #28: Strongbox: Nové Wikileaks?

Zajímavý web #28: Strongbox: Nové Wikileaks?

Strongbox slibuje být online úložištěm, na které může každý nahrát zajímavé dokumenty snadno a zcela anonymně. Systém, založený na opensourceovém softwaru DeadDrop okamžitě vyvolal spekulace a srovnání se známým Wikileaks.

Může Strongbox dodržet své sliby?

Může se stát tak bezpečným a úspěšným jako Wikileaks? Přihlašovací systém Wikileaks byl offline od druhé poloviny roku 2010, kdy záhadný hacker, známý pouze jako Architekt – autor WikiLeaks – opustil Wikileaks a systém vzal s sebou. Strongbox se nyní snaží napodobit starý přihlašovací systém Wikileaks a sleduje dva hlavní cíle: Zaprvé, umožnit zdrojům s důležitými informacemi předat tyto informace médiím, aniž by se samy vystavily hrozbě. Zadruhé, vytvořit rovnováhu mezi bezpečností a použitelností tak, že vznikne přihlašovací systém, nenáročný na pochopení.

A co na to experti?

Bezpečnostní experti jsou jistě zaujati snahou Strongboxu o maximální bezpečnost, považují ale systém za nepoužitelný. Je totiž velmi obtížné a zdlouhavé se dostat k informacím, nahraným ve Strongboxu. Novináři bez technických dovedností tedy budou odrazeni hned v počátcích. Ozývají se ale i hlasy, které Strongbox hájí a tvrdí, že poskytuje přesnou rovnováhu mezi zabezpečením a jednoduchým přístupem k informacím.

Zda se Strongbox prosadí a proslaví podobně jako svého času WikiLeaks, ještě uvidíme.

Zdroj: https://mashable.com/2013/05/24/strongbox-wikileaks/

Zdroj obrázku: https://mashable.com/2013/05/24/strongbox-wikileaks/

Komentáře

Nahoru