Stravovala se jako většina lidí bez domova a našetřila si na byt za několik milionů

Stravovala se jako většina lidí bez domova a našetřila si na byt za několik milionů

„Kdo šetří má za tři…“, o tom ví své Australanka Mel Humphreysová. Před čtyřmi lety začala vyznávat jinou stravovací ideologii než většina lidí z konzumní společnosti. Za 4 roky nízkonákladového byla schopna našetřit více než půl milionu korun, kterými zaplatila zálohu na byt, jehož celková cena je 17, 5 milionu korun.

3h434h-min-1

Mel Humphreysová je povoláním zdravotní sestra. Má kde bydlet, nyní se bude stěhovat to zbrusu nového bytu. Pro životní styl zvaný freegan se rozhodla před 4 lety. Přestalo ji bavit dívat se na plýtvání jídlem vyhazování nezávadných potravin. Mel na plýtvání druhých vydělává. Průměrný obyvatel Austrálie za jídlo na týden utratí 150 až 200 australských dolarů (2500 až 3500 korun). Zatímco Meliny náklady činí pouhých 40 australských dolarů (700 korun).

Podle Mel lid nejvíce utrácejí za jídlo a je to podle ní naprosto zbytečné. Její strava je ze 75 % tvořena jídlem z kontejnerů. Mel má vytipované celkem 4 kontejnery, kam dochází třikrát do týdne pro své úlovky. Pravidlem Mel je to, aby byly potraviny zabalené v obalu. Nebere si měkké ovoce ani zeleninu. Ale často narazí na čerstvé pečivo, mražené maso či mléčné výrobky. Zkrátka na potravinách, které supermarkety a menší podniky vyhodí se dá přežít i ušetřit.

Recovering_wasted_food

Mel Humphreysová jídlo nekonzumuje sama. Nalézá ho opravdu hodně, a tak pravidelně vaří pro své přátelé i rodinu. Ne všichni o Mel vědí, jakým způsobem jídlo získává, ani ves nu by do ní neřekli, že má potraviny zadarmo a z kontejneru. Někteří lidé jsou znechuceni a někteří nadšení, dodává Mel.

Pojem freeganstí znamená alternativní způsob stravování. Je to ve své podstatě ideologie, která pohrdá konzumní společností a plýtváním potravinami, které jsou naprosto v pořádku a dají se ještě konzumovat. Vše pramení z přesvědčení nespravedlivé distribuce bohatství ve světě. Když je zde možnost zamezit plýtvání, byť je malinko, freegani ji podpoří

Zdroj, text/foto: theguardian.com 

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru