Stránky Středočeského kraje v hodnotě pár tisíc nechal Rathův obhájce vytvořit za 2 miliony

Článků o kauze Davida Ratha je stále více. Internetem se šíří vtipné, ale i méně vtipné informace, které leccos nasvědčují o české politice. Nás, coby magazín o informačních technologiích, zaujala hlavně spojitost Ratha a nesmírně předraženého webu Středočeského kraje.

Ten se totiž pochlubil tím, že cena webových stránek ToJeCool.cz, určených hlavně mladým lidem, se vyšplhala na dva miliony korun. To samozřejmě vyvolalo ostré reakce, jelikož web už od pohledu nemůže mít tak vysokou cenu, která byla zaplacena z veřejných peněz.

Rozepsalo se o tom několik serverů, mimo jiné i Lupa.cz, která nakonec čelila i výhrůžkám žalobou poté, co ji Adam Černý, předseda představenstva společnosti Koch & Koch a.s. a Rathův obhájce, vyzval ke stažení svého článku, v němž je celý web rozebírán a o ceně pochybováno.

Jenomže právě Černý se svojí firmou vytvořil onen předražený web, což už je samo o sobě zajímavé.

Petr Jeník, s nímž jsme na Objevit.cz dělali rozhovor ohledně jednoho z jeho bývalých projektů, se proti všemu vzbouřil a rozhodl se vytvořit kritický web ToNeníCool.cz, kde požádal mnoho odborníku (ale také selský rozum) ke spočítání přibližných nákladů na vytvoření podobného webu. Podle propočtů zveřejněných na stránkách by cena webu měla být až 20x nižší, než ve skutečnosti je.

Pro zajímavost, web ToJeCool.cz je postaven na stejném bezplatném redakčním systému WordPress, který si každý může sám nainstalovat a spustit na něm svoje webové stránky, jako náš magazín Objevit.cz. Můžeme vám s jistotou říci, že i s přihlédnutím na rozdílnost našeho webu a webu Středočeského kraje jsme za naše stránky nezaplatili dva miliony, natož abychom na to museli najímat firmu, přičemž podobné stránky zhotoví jakýkoliv student se znalostí základů programování skutečně za pár tisíc. Rozdílem by pouze byly speciální funkce, které WordPress (a ani ToJeCool.cz) nenabízí, ale ani ty by nehodily takovou sumu.

A na závěr? Hodnocení samotného Ratha, který se po vzedmutí kritiky na web nechal slyšet, že otázka ceny u IT služeb je obtížná, ale nechá celou věc prověřit.

Zdroj: iHned.cz

V únoru 2010 ho coby studenta střední školy veřejnoprávní napadlo založit IT magazín. Našel si zajímavou doménu a začal budovat. Po roce mělo Objevit.cz denně stovky návštěvníků a stále jim předkládá více a více zajímavých článků z oblasti IT.

Komentáře

Nahoru