Dnes vyšlo 15 článků

Stovky lidí se zapojily do pátrání po lochnesské příšeře

Stovky lidí se zapojily do pátrání po lochnesské příšeře

Na skotské Vysočině probíhá pátrání po lochnesské příšeře, které je označováno za největší hon na Nessie za posledních 50 let. Stovka dobrovolníků pomáhala zaznamenávat přírodní – a jakékoli neobvyklé – památky na jezeře Loch Ness z pozorovacích stanovišť na pevnině.

Téměř 300 se jich přihlásilo ke sledování přímého přenosu z pátrání.  Příběhy o příšeře existují již po staletí, ale je to právě 90 let, co vznikl novodobý mýtus o Nessie. O pozorování informovaly noviny Inverness Courier a tehdejší redaktor Evan Barron navrhl, aby byl tvor popsán jako „příšera“.
V dubnu 1933 uvedla manažerka hotelu Aldie Mackayová, že v jezeře viděla tvora podobného velrybě. Od té doby se záhada Nessie stala inspirací pro knihy, televizní pořady a filmy a také pro významný turistický průmysl.

Pátrání o tomto víkendu zorganizovalo Lochnesské centrum v Drumnadrochitu a dobrovolnický výzkumný tým s názvem Loch Ness Exploration.
Generální ředitel Lochnesského centra Paul Nixon zdůraznil, že se nejedná jen o PR akci.

Nad jezerem létaly drony vybavené infračervenými kamerami a k detekci neobvyklých podvodních zvuků se používá hydrofon.
Obrovská rozloha jezera, které se rozprostírá na 36 km (23 mil) a místy je hluboké více než 200 m (650 stop), činí průzkum náročným. Pojme více vody – 7 452 milionů metrů krychlových – než všechna anglická a velšská jezera dohromady.

Alan McKenna ze společnosti Loch Ness Exploration řekl v pořadu Good Morning Scotland rádia BBC: „Hledáme zlomy v hladině a žádáme dobrovolníky, aby zaznamenávali nejrůznější přírodní jevy v jezeře.“ Legenda o Nessie pochází ze středověku, kdy se irský mnich svatý Kolumba údajně setkal s příšerou v řece Ness, která vytéká z jezera Loch Ness. Předchozí pokusy o nalezení příšery zahrnovaly operaci Deepscan z roku 1987, kdy 24 lodí vybavených echoloty proplulo celou délku jezera. V roce 2019 vědci uvedli, že za opakovanými pozorováními legendární lochnesské příšery mohou být obří úhoři. Výzkumníci z Nového Zélandu se pokusili katalogizovat všechny žijící druhy v jezeře pomocí extrakce DNA ze vzorků vody.

Po analýze vědci vyloučili přítomnost velkých živočichů, kteří údajně stojí za zprávami o příšeře. Nebyly nalezeny žádné důkazy o prehistorickém mořském plazu zvaném plesiosaurus ani o velké rybě, jako je jeseter.

Zdroj, foto: bbc.com

Komentáře

Nahoru