Stop nízkokapacitním bateriím! Je tu nová generace lithiových baterií

Stop nízkokapacitním bateriím! Je tu nová generace lithiových baterií

Neustále se zvyšuje výkon procesorů, paměť RAM, velikost displeje a další. Na baterie se však v posledních letech zapomínalo, ale nyní se zdá, že se konečně dostanou ke slovu i ony. Mohly by tedy konečně přestat problémy s nízkou výdrží tabletů a smartphonů, které vyžadují velké množství elektrické energie. Výdrž na jedno nabití je totiž jediný faktor mobilních zařízení, který se s postupem doby místo zlepšování zhoršuje. Ještě nedávno totiž klasické mobilní telefony měly výdrž od jednoho týdne k měsíci. Nyní považujeme za zázrak, když nám smartphone vydrží na jedno nabití celý den. To změní nová generace baterií.

K pochopení rozdílu mezi „starou“ a „novou“ generací baterií, musíme se na chvíli přesunout do učebny chemie a fyziky. Momentální lithium-iontové nebo lithium-polymerové baterie dodávají „šťávu“ skoro všemu (od smartphony přes tablety až po auta) díky tomu, že se pozitivně nabité lithiové ionty přesouvají mezi mikroskopickými plátky grafitu. Ty se nacházejí na veškerých elektrodách. Ovšem, postupem času se jejich kapacita i výkon zhoršuje. Ještě horší to je s takzvanými lithium-křemíkovými bateriemi. Mechanické poškození v podobě neustálého nabíjení a vybíjení baterie způsobuje praskání křemíkových plátů.

Vědci z University of Southern California však přišli na novou technologii. Ve studii publikované žurnálem Nano Research vymyslel tento tým „nanotrubky“, které mají póry. To pravděpodobně zajistí přesun elektrické energie bez mechanického poškození baterie. Další úžasnou vlastností takovýchto baterií je, že se dají plně nabít během deseti minut.

Líbily by se vám takové baterie? V tom případě pro vás mám dobrou zprávu – odhaduje se, že na trh dorazí za dva až tři roky. Co však ještě nevíme je, kolik budou stát.

 

Zdroj: Gizmodo

Aktivní mladý student se zálibou v informačních technologiích, operačních systémech, mobilních zařízeních, programování a psaní. Velký fanoušek mobilního operačního systému Android a šťastný majitel několika Androidích zařízení.

Komentáře

  • To slibují už pár let že tu budou nové baterie s větší kapacitou a zatím to nějak nepozoruji…

Nahoru