Pouhým omylem se vědcům podařilo vyvinout mutantní enzym, který dokáže spolehlivě rozložit i plastové lahve! Tenhle průlom, objeven při jaderné likvidaci by mohl pomoci vyřešit celosvětovou plastovou krizi tím, že umožní…

Pouhým omylem se vědcům podařilo vyvinout mutantní enzym, který dokáže spolehlivě rozložit i plastové lahve! Tenhle průlom, objeven při jaderné likvidaci by mohl pomoci vyřešit celosvětovou plastovou krizi tím, že umožní…
Další vize budoucnosti naší planety se uskuteční v Holandsku. Ekologové se snaží přijít na ten nejefektivnější způsob, jak produkovat potraviny, mít nejmenší množství odpadu, jak stavět nízko-energetické domy, jak zatočit s plasty atd. K takovému životnímu stylu se většinou upnou jednotlivci. Postupně se k těmto ekologickým plánům přidávají i větší firmy nebo obchodní centra. Žít a myslet v souladu s četrností k planetě je zkrátka in. Je to jeden z trendů, který je skutešně užitečný a potřebný.
Svítí, ale přitom nepotřebuje baterky ani zapojení do zásuvky. Jak je to možné? Unikátní lampička Living Light totiž nespotřebovává elektrickou energii tak, jak ji známe, namísto toho využívá mikrobiální energii z rostlin.
Parabeny, silikony, testování na zvířatech… zájem o původ a složení kosmetických produktů a dalších drogistických výrobků patří k trendům dnešní doby. A není divu, už dávno nám není jedno, zda nás výrobci okrádají a lžou o obsahu prodávaného zboží. Přestože přirozeně chceme vědět, jaké látky obsahují naše oblíbené přípravky, málokdo vlastně rozumí popisu na krémech, pastách nebo šampónech. To se nyní změní s chytrou aplikací Greenscan, která složení drogistického zboží rozkóduje z čárového kódu a upozorní na všechny problematické složky.
Zprávy o stavu čínské energetiky přicházejí poměrně často a málokdy se dostanou do povědomí širší veřejnosti, jeden z posledních počinů v této oblasti však zaujal snad všechna světová média. Čínští stavební inženýři totiž představili světu netradiční projekt: ve městě Datong na severovýchodě země dokončili první fáze stavby solární elektrárny ve tvaru obří pandy.
Čím je naše společnost vyspělejší, tím více se musíme zabývat otázkou ekologie. Na světě je nás více a většina lidí chce bydlet ve městech, kde mají veškerý životní komfort. OSN udává, že v roce 2050 budou až dvě třetiny populace bydlet ve městech, dokážete si představit tu míru znečištění? Ve městě je nouze o místo pro prostory k bydlení natož pak pro les. Můžeme být rádi, když máme v blízkosti městský park. Nicméně funkci menšího lesu by měl plnit nový vynález tzv. mechový strom.
Bydlet uprostřed deštného lesa, to byl sen Pamely a Anila Malhotry. Není lepší pocit než si ten sen splnit, a to se manželskému páru také podařilo. Neměly miliony dolarů, aby si koupili deštný prales a v něm měli luxusní vilu. Za svým snem šli dlouhou cestu a museli se o něj hodně zasloužit. Sen jim doslova rostl před očima.
S rozrůstajícími se městy klesá kvalita ovzduší. Holandský startup Envinity Group podotýká, že jemné částice, které se produkují spalováním paliva i dřeva, jsou pro zdraví veřejnosti největší hrozbou. Znečištění ovzduší má každoročně na svědomí úmrtí minimálně 400 000 lidí. Nicméně Envinity Group přichází s inovativním řešením, které vysává jedovaté částice ze vzduchu.
Švédsko je lídrem v oblasti ochrany životního prostředí, o čemž svědčí elektrické cesty či plán osvobodit se zcela od fosilních paliv do roku 2050. Průkopnická skandinávská země také recykluje 99 % odpadu, přičemž na skládkách končí pouze 1 % odpadu. Proces zvaný „odpadem k energii“ vyrábí udržitelnou energii.
Jedno z nejšpinavějších měst v Americe se proměnilo v nejzelenější město v zemi. V posledních několika desetiletích se město Chattanooga v Tennessee zbavilo všudypřítomného smogu. A nyní se může prezentovat jako čistá obyvatelná komunita. Americké město se chtělo stát průkopníkem v zelené městské politice, což se mu také podařilo. Tamní vláda přijala řadu odvážných politik udržitelného rozvoje, díky kterým může město občanům nabídnout čisté prostředí a moderní čisté technologie.
Ve Velké Británii se recykluje pouze 1 papírový šálek na kávu ze 400. Obchodní řetězec kaváren Starbucks začal spolupracovat se společností Frugalpac, která se specializuje na výrobu recyklovatelných kelímků z recyklovaného papíru, aby pomohl v boji s tímto nehospodárným jednáním.
Planeta Země je neustále v pohybu, přičemž za velkou částí nepříjemných změn stojí lidská činnost. Tisíce aktivistů hlásá, že pozitivní změny se dějí zřídkakdy, přestože se objevují masivní kampaně na podporu životního prostředí.
San Francisco odhlasovalo, že od roku 2017 bude zakázán prodej produktů v polystyrenových obalech. Polystyren je plastová pěna na ropné bázi, která se používá k výrobě šálků kávy, balení arašídů a dalších jednorázových položek. Ačkoliv některá města začala akceptovat různá opatření s ohledem na použití tohoto materiálu, v tomto případě se jedná o nejrozsáhlejší zákaz používání polystyrenu v USA.
Po dlouhé době začalo lidem konečně záležet na tom, jak vypadá ovzduší naší planety. V Londýně například zjišťují aktuální stav ovzduší prostřednictvím poštovních holubů se speciálními batůžky. Tyto batůžky mají prostřednictvím mobilní aplikace informovat obyvatele Londýna především o tom, jaká je aktuální kvalita ovzduší.
Elif Bilgin je jasným příkladem, že i v mladém věku člověk může vytvořit velké nápady. Za svůj projekt, který se zabývá výrobou bioplastu ze slupek od banánů získala mnoho ocenění.
Nejlepší ekologické projekty světa za rok 2015 pocházejí z Etiopie a Íránu. Noví držitelé světových ekologických oskarů byli představeni v íránském Teheránu, kde se uskutečnilo již 15. finále soutěže Energy…
Příroda jí vždycky voněla, vystudovala krajinné inženýrství, vedla zahradnickou firmu, a tak využila 15leté novinářské zkušenosti a založila blog o životním prostředí, který vás bude bavit číst. Osobitost a vlastní názor totiž nejsou Nikole Ptáčkové alias Ekomršce cizí!