Štítek: Věda

Josiah Zayner: Král biohackingu

Za biohacking se označuje snaha upravit si vlastní organismus na základě svobodného rozhodnutí. Daná osoba si vylepšuje svůj organismus za pomocí např. implantátů, různých chemikálií či jiných dostupných prostředků. Postupy a výsledky jsou sdíleny s ostatními členy biohackerské komunity, aby případná vylepšení mohla být následována.

Svět přišel o nejbohatší ženu. „Madam L´Oréal“ bylo 94 let

„Má matka odešla v poklidu,“ oznámila minulý čtvrtek Francoise Bettencourtová, dcera dědičky francouzského kosmetického impéria L´Oréal. Jednu z nejvýznamnějších světových výrobců kosmetiky vedla tato dáma až do roku 2012, poté se stáhla do ústraní. Její majetek odhadl časopis Forbes na v přepočtu 860 miliard korun.

Čtyři plodiny vypěstované na půdě z Marsu jsou jedlé

V březnu vědci na nizozemské univerzitě Wageningen vypěstovali úspěšně deset různých plodin na půdě z Marsu, kterou poskytuje NASA. Nicméně, plodiny v té době nebyly jedlé, protože obsahovaly vysoké množství těžkých kovů (kadmium a olovo). Ale nyní přichází dobrá zpráva. V rámci dalšího výzkumu byly pěstované čtyři plodiny, které už těžké kovy neobsahovaly, a tak byly prohlášené za jedlé. Život na rudé planetě je opět o krok blíže.

10 nejchytřejších zemí světa, co se vědy týče

Velice skloňovanými tématy jsou problémy současné populace – od změny klimatických podmínek, přes bezpečnost potravin, až po nešíření jaderných zbraní. Pakliže máme tyto problémy řešit, potřebujeme mnohem více vědců. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) sleduje nové vysokoškolské tituly, respektive počet absolventů z konkrétních oborů, ve 40 nejvyspělejších zemích světa.

Čeští vědci dokončili modul pro vesmírnou sondu Solar Orbiter

Čeští vědci z Akademie věd ČR dokončili vývoj přístroje na měření elektromagnetických vln ve vesmíru. Má se stát součástí RPW (Radio and Plasma Waves) na meziplanetární evropské sondě Solar Orbiter, která bude obíhat mezi Sluncem a Zemí.

Perfektní profilovka podle vědeckých výzkumů

Jedna z prvních věcí, kterou uděláte, když se přidáte na novou sociální síť, je nahrání profilové fotky. Ale jakou fotku vybrat? Která je ta nejlepší? Vám se líbí tahle, ale co na ni řeknou lidé? Je opravdu nejhezčí?

13 miliard let vývoje Vesmíru ve dvouminutovém videu

13 miliard let vývoje Vesmíru ve dvouminutovém videu

Z podporou mezinárodního vědeckého týmu vzniklo dvouminutové video, které vám odhalí 13 miliard let ve Vesmíru. Zjistíte, jak díky velkému třesku vznikl. A jak zároveň s tím vznikly i černé díry, galaxie, slunce…

Jak zaručeně vyhrát v kámen, nůžky, papír? Vědci zjistili odpověd!

Určitě jste někdy hráli kámen, nůžky, papír. A taky jste si určitě mysleli, že to je hlavně o štěstí. Pche! Čínští vědci dokázali, že to ve skutečnosti vůbec není o náhodě. Chcete zjistit, jak vyhrát? Tak čtěte dále.

Originální tetování inspirované vědou

Mezi nejčastější vzory v tetování pravděpodobně patří srdíčka či nějaké ornamenty, tzv. tribal. Ale existuji i lidé, kteří mají vážně výjimečné tetování. Už jsme si psali o „vodových“ a geeky tetováních, nyní je čas na vědecké tetování.

15 úžasných vědeckých GIFů

Svět je neuvěřitelný, a vždy se dá na něm něco nového objevovat. Připravili jsme si pro vás 15 GIFů, na kterých uvidíte například, co se stane s krví, když do ní dáme jednu kapičku hadího jedu. Nebo co udělá roztavené železo společně s ledem. Prostě a krátce – úžasné…

Úsměv, vyletí ptáček! – usmějte se do elektronového mikroskopu

Makro-fotografie nabízejí pohled na detaily a dávají tak předmětům novou perspektivu. Je vážně zajímavé, co všechno se dá prostřednictvím elektronového mikroskopu vyfotit…

Video: Co se stane, když dáte vařící vodu do extrémních mrazů?

V pár dní starém videu na YouTube fanoušek vědy ukazuje, jak je venku chladno, když ukazuje, co se stane, když vařící voda narazí na extrémní chladno. V popisu videa se píše, že venku bylo -41 stupňů Celsia.

Daniel Lemire: Počítačový výzkumník, profesor

Daniel Lemire studoval programování počítačů. Touto činností se zabývá už od svých 12 let. Byl podnikatelem, vládním vědcem i univerzitním profesorem. Živil se také navrhováním a prodáváním softwaru. Poněkud náhodou se stal profesorem počítačové vědy, ale jeho pravá láska je hacking. V současnosti dělá výzkum týkající se problematiky indexování. Ale je to pro něj v podstatě jenom záminka k vytváření softwaru. Většina jeho programů je zveřejněna jako otevřený software. Od roku 2004 pravidelně publikuje svůj blog o informatice a souvisejících tématech.

Jeffrey Ely: Profesor ekonomie na Northwestern University

Jeffrey Ely je profesorem ekonomie na Northwestern University. Učí na škole a dělá výzkum v oblasti teorie her a informační ekonomie. Zabývá se v podstatě otázkou, jakým způsobem nasměrovat sobecké motivace k dosažení dobrých sociálních výsledků. Píše svůj blog Cheap talk (Laciná řeč), v němž nahlížím na běžné situace každodenního života perspektivou ekonomie a teorie her.
Nedávno se pustil do projektu Purple pricing (Purpurové ceny), který modernizuje cenové mechanismy pro sporty, koncerty atd. Společně se svým obchodním partnerem Sandeepem Baligou aplikují výsledky jejich výzkumu teorie her, aby dokázali pochopit a odstranit neférové jednání při nakupování lístků.

Nový objev vědců: V DNA je ukrytý druhý kód života!

Vědcům se podařilo odhalit doposud utajený kód nacházející se v lidské DNA. Tento kód obsahuje přesně dané instrukce, které nesou informace o kontrole genů. Převratný objev je tak možné využít k diagnostice různých chorob, a tím pádem k jejich úspěšné léčbě. Medicína by díky tomuto objevu mohla postoupit zase o krok dopředu…

Nahoru