Štítek: Turisté

Vraky letadel na Bali mají skvělé využití, lákají turisty i podnikatele

V Indonésii, na ostrově Bali, se nachází několik opuštěných letadel, která se stala nechtěnými turistickými atrakcemi, avšak poslední dobou prošla těmito stroji zajímavá transformace. Opuštěná letadla nacházejí nová využití a…

Ubytovali se přes Airbnb a nestačili se divit. Byt byl pod dohledem kamer

Obliba sdíleného ubytování, zejména portálu Airbnb, masově roste a bylo proto jen otázkou času, kdy se objeví nějaký zádrhel. Zatímco na politické úrovni se řeší spravedlivé zdanění, stoupající ceny bytů a kompenzace pro hoteliéry, samotní uživatelé těchto služeb narážejí na poněkud jiné problémy. Například ztrátu soukromí.
Víte, co si pronajímáte?
Své o tom ví i čínský pár, který si nedávno pronajal jeden takový „sdílený“ byt ve městě Kao-siung na Tchajwanu. Hned první den svého pobytu však zamilovaná dvojice ke svému překvapení zjistila, že pronajímatel umístil do kouřových senzorů v ložnici a koupelně skryté kamery, jež nájemníky průběžně monitorovaly. Za odhalení nahrávacích zařízení mohla náhoda – Čang Čen si totiž v detektoru kouře všiml blikajícího červeného světýlka. Podle britského deníku Daily Mail, který o případu informoval, pár okamžitě zavolal policii. Do té doby však měl majitel bytu příležitost prohlédnout si Čang Čena a jeho partnerku, jak v posteli sledují televizi a jak se Čen následně koupe ve vaně.
Dobře to dopadlo, i když…
Přivolaní detektivové kontaktovali zástupce Airbnb, kteří vyjádřili svou lítost a na sociálních sítích zveřejnili omluvu. V reakci na nešťastnou událost společnost definitivně ukončila spolupráci s „provinilým“ pronajímatelem a zdůraznila, že podobné praktiky jsou plně v rozporu s vnitřními nařízeními služby Airbnb, která jsou pro její uživatele závazně platná. Poškozenému páru nabídla plné finanční odškodnění.
Případ nicméně opět rozvířil diskuzi a připomněl podobné události, které se již v minulosti odehrály. Airbnb čelí kritice za to, že nedostatečně prověřuje zájemce o poskytnutí ubytování za „spolehlivé hostitele“ označuje i ty, kteří si takovou přezdívku rozhodně nezaslouží.
Sexuální obtěžování i diskriminace
Před měsícem společnost zažalovala například jedenapadesátiletá Američanka, která podle svých slov zažila sexuální obtěžování ze strany majitele pronajatého bytu. Jiní uživatelé mají nepříjemné zkušenosti s rasovou diskriminací. V poslední době se objevují také sílící kritické hlasy poukazující na to, že nájemci bytů poskytovaných službou Airbnb obtěžují ostatní obyvatele nadměrným hlukem a nepořádkem. Tímto fenoménem se dokonce zabývali už i pražští radní. Airbnb se hájí, že provádí důkladné kontroly všech uživatelů, není však zodpovědný za jejich činy.
Platforma Airbnb byl založena v roce 2008 a od té doby každým rokem stoupá zájem veřejnosti o její služby. Po celém světě loni využilo této možnosti 16 milionů lidí, a jen v Praze se ubytovalo na 700 000 zahraničních turistů, což představuje nárůst o 59%. Českých zájemců, kteří tuto alternativní formu ubytování využili v zahraničí, bylo 265 000, tedy dvakrát tolik než v předchozím roce.

Turisté v Japonsku budou brzy platit otiskem prstu

Podle japonských novin Yomiuri Shimbun začne Japonsko brzy testovat program, který umožní turistům platit za zboží otiskem prstu. Chtějí tím snížit trestnou činnost a zmírnit obavy turistů, jestli si vyměnili dost peněz nebo jim bude fungovat kreditní karta.

Nahoru