Štítek: Srdce

Tento 25letý muž žil déle než rok bez srdce. Nosil ho v batohu

25letý mladík jménem Stan Larkin podstoupil transplantaci srdce, nicméně déle než jeden rok žil bez lidského srdce uvnitř těla. Stan nosil umělé srdce v batohu, a to 24 hodin denně po dobu 555 dní, čímž mu mohla kolovat krev po těle a čímž se udržel na živu. V budoucnosti by se batoh s umělým srdcem mohl používat i u dalších pacientů s celkovým srdečním selháním, kteří čekají na vhodného dárce.

Máte zlomené srdce? Využijte toho na Instagramu pro dobrou věc

Instagramu vládnou selfie portréty, obrázky s hashtagem #foodporn a fotky oblohy nebo moře… Ale Instagram teď ukazuje, že dokáže být i užitečný. Mohl by se dokonce stát aukční platformou. Chce totiž získávat peníze pro charitu. Přidáte se?

Objev speciálního srdce: Roboti budou fungovat na lidskou moč

Objevům různých robotů se už v podstatě vůbec nedivíme a považujeme je za jakousi samozřejmost. Ostatně slovo robot poprvé užil již Karel Čapek v první polovině 20. století. V drtivé většině se dnes jedná o postavy poháněné elektřinou. Vědci z bristolské univerzity se ale tomuto dogmatu postavili čelem a vynalezli srdce pro takzvané ekoboty, kteří budou poháněni lidskou močí. Tito roboti by měli vyrábět elektřinu na provoz svého těla sběrem nejen moči, ale i různých jiných odpadních látek typu mrtvého hmyzu anebo šťávy z ovoce či zeleniny.

Nahoru