Štítek: Policie

Ubytovali se přes Airbnb a nestačili se divit. Byt byl pod dohledem kamer

Obliba sdíleného ubytování, zejména portálu Airbnb, masově roste a bylo proto jen otázkou času, kdy se objeví nějaký zádrhel. Zatímco na politické úrovni se řeší spravedlivé zdanění, stoupající ceny bytů a kompenzace pro hoteliéry, samotní uživatelé těchto služeb narážejí na poněkud jiné problémy. Například ztrátu soukromí.
Víte, co si pronajímáte?
Své o tom ví i čínský pár, který si nedávno pronajal jeden takový „sdílený“ byt ve městě Kao-siung na Tchajwanu. Hned první den svého pobytu však zamilovaná dvojice ke svému překvapení zjistila, že pronajímatel umístil do kouřových senzorů v ložnici a koupelně skryté kamery, jež nájemníky průběžně monitorovaly. Za odhalení nahrávacích zařízení mohla náhoda – Čang Čen si totiž v detektoru kouře všiml blikajícího červeného světýlka. Podle britského deníku Daily Mail, který o případu informoval, pár okamžitě zavolal policii. Do té doby však měl majitel bytu příležitost prohlédnout si Čang Čena a jeho partnerku, jak v posteli sledují televizi a jak se Čen následně koupe ve vaně.
Dobře to dopadlo, i když…
Přivolaní detektivové kontaktovali zástupce Airbnb, kteří vyjádřili svou lítost a na sociálních sítích zveřejnili omluvu. V reakci na nešťastnou událost společnost definitivně ukončila spolupráci s „provinilým“ pronajímatelem a zdůraznila, že podobné praktiky jsou plně v rozporu s vnitřními nařízeními služby Airbnb, která jsou pro její uživatele závazně platná. Poškozenému páru nabídla plné finanční odškodnění.
Případ nicméně opět rozvířil diskuzi a připomněl podobné události, které se již v minulosti odehrály. Airbnb čelí kritice za to, že nedostatečně prověřuje zájemce o poskytnutí ubytování za „spolehlivé hostitele“ označuje i ty, kteří si takovou přezdívku rozhodně nezaslouží.
Sexuální obtěžování i diskriminace
Před měsícem společnost zažalovala například jedenapadesátiletá Američanka, která podle svých slov zažila sexuální obtěžování ze strany majitele pronajatého bytu. Jiní uživatelé mají nepříjemné zkušenosti s rasovou diskriminací. V poslední době se objevují také sílící kritické hlasy poukazující na to, že nájemci bytů poskytovaných službou Airbnb obtěžují ostatní obyvatele nadměrným hlukem a nepořádkem. Tímto fenoménem se dokonce zabývali už i pražští radní. Airbnb se hájí, že provádí důkladné kontroly všech uživatelů, není však zodpovědný za jejich činy.
Platforma Airbnb byl založena v roce 2008 a od té doby každým rokem stoupá zájem veřejnosti o její služby. Po celém světě loni využilo této možnosti 16 milionů lidí, a jen v Praze se ubytovalo na 700 000 zahraničních turistů, což představuje nárůst o 59%. Českých zájemců, kteří tuto alternativní formu ubytování využili v zahraničí, bylo 265 000, tedy dvakrát tolik než v předchozím roce.

Policie ČR na Facebooku!

Policie České republiky bude mít vlastní účet na Facebooku. Po vzoru ostatních státních složek, jako je armáda a hasiči, budeme moci komentovat jejich příspěvky. Hlavním účelem facebookového účtu bude informovat fanoušky o policejních pracích.

BARNACLE: Alternativa k ocelové botičce na kolo

Ocelové botičky na kolo, kterou policie denně rozdává za špatné parkování, mají spoustu nevýhod. Technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla (TPZOV), kterému se lidově říká botička, může poškodit kolo či blatník. A v České republice není možné nainstalovat standardní botičku na všechna kola.

24letá žena tvrdí, že jí expřítel ukradl kočku a její fotky dává na internet

Čtyřiadvacetiletá žena zavolala koncem října na brněnskou policii s tím, že když se vrátila z práce domů, dveře od bytu byly otevřené a věci v bytě zpřeházené. A navíc jí zmizela kočka. Brněnští policisté zjistili, že si v bytě byl její bývalý přítel pro své věci, přičemž kočka pravděpodobně utekla dveřmi, které žena ráno špatně dovřela.

Policisté v České republice testují elektromobil

Policisté v Jihočeském kraji budou po dobu tří týdnů jezdit v elektromobilu, který mají zapůjčený od společnosti ČEZ. Bezpečnostní složka se chce blíže seznámit s automobilem na elektrický pohon, neboť každoročně v tuzemsku počet elektromobilů stoupá.

VAROVÁNÍ POLICIE: Nepoužívejte nové reakce na sociální síti Facebook!

Sociální síť Facebook v únoru představila nové „Facebook Reactions“ (Facebook Reakce), kterými mohou uživatelé vyjádřit vztek, lítost, úžas, pobavení či zalíbení. Nicméně belgická policie nyní varuje uživatele největší sociální sítě před těmito reakcemi, protože údajně představují riziko pro soukromí.

Akcionáři společnosti Daimler Benz se poprali o párky, uklidňovat je musela policie

Berlínská automobilka Daimler Benz měla před pár dny velkou příležitost k oslavě. Přibližně 5500 akcionářů ve středu schválilo rekordní dividendy ve výši 3,25 eur na akcii. Na tom by ale nebylo nic neobvyklého, kdyby během valné hromady nedošlo k menší potyčce u 2 akcionářů.

Policie dopadla muže poté, co vyfotil na Snapchat, že se ukrývá ve skříni

Christopher Wallace by s přehledem vyhrál konkurz na nejhloupějšího zloděje roku. Dokázal, že trestná činnost a focení se na sociální sítě prostě nejdou k sobě. Až se jednou budete schovávat před policí, vzpomeňte si na něj, abyste věděli, že není dobrý nápad na Snapchat fotit, kde se zrovna nacházíte.

Nová funkce Twitteru má uživatelům usnadnit vymáhání spravedlnosti

Twitter vytvořil novou funkci, jejímž účelem je zjednodušit uživatelům shromažďování informací o nevhodných tweetech za účelem vymáhání práva. Dnes o tom informoval Ethan Avey, který má u Twitteru na starosti…

Pozor na to, co sdílíte! Do vězení vás mohou dostat fotky na Facebooku

Kolikrát ani nevíte, co všechno se o vás dá na internetu dohledat. Z velké části za to můžou především sociální sítě, na kterých toho o sobě tolik prozrazujeme. Zrovna se světěm šíří ukázkový příběh muže, který je od roku 2003 hledán v souvislosti s vraždou. Nikdy nebyl dopaden, ovšem teď ho jeden důstojník spatřil na fotce na Facebooku.

Dubajští policisté jdou s dobou: K boji proti trestné činnosti využívají Google Glass

V běžných zemích jsou Google Glass známkou toho, že rozhodně nemáte nouzi o peníze. V České republice značí to, že jste skutečně výjimeční. A výjimečně bohatí. Ovšem v takových městech snů, jako je třeba Dubaj, to bude standardní výbava každého policisty.

Cosplayeři pozor: Policie zabila muže, který se oblíkl jako jeho oblíbená animovaná postava

Policie v Utahu minulý týden ve středu zastřelila dvaadvacetiletého Darriena Hunta. V ruce držel falešný samurajský meč a byl oblečen tak, že vypadal jako postava Mugena z populárního anime Samurai Champloo.

Policie snadno zjistí, zda za jízdy smskujete

Jistě víte, že psaní SMS zpráv během řízení je neskutečně nebezpečné a v mnohých státech dokonce ilegální. Zřejmě si ale říkáte, že policie přece nemůže trestat něco, co nevidí, že? Jenže to se mýlíte. Pokud se opravdu domníváte, že cestou do práce klidně můžete napsat kamarádovi, že byste zašli na oběd, připravte se na pěknou odměnu v podobě pokuty. Přichází totiž unikátní snímací zařízení.

OBRAZEM: Islandská policie má vlastní instagramový účet plný fotek ze služby

Islandská policie přišla s velmi pozoruhodným nápadem, jak se přiblížit veřejnosti. Založili si účet na Instagramu a denně na něj publikují fotky ze služby z jeijch běžného dne. Samozřejmě, že sem tam také přidají nějaké vtipné foto, které jenom dokresluje to, že policisté jsou také lidmi a mají i smysl pro humor.

Egyptská policie vytváří systém na špehování sociálních sítí

Policie v Egyptě pracuje na vytvoření systému, který by jí pomáhal sledovat diskuze občanů na sociálních sítích z důvodu ochrany proti terorismu. Děje se to pouze pár dní po prezidentských…

Nahoru