S tříletou podmínkou odešel od litoměřického soudu Jakub F., který internetové populaci umožňoval nelegální kopírování programů, her a filmů. Počítačové společnosti požadovaly odškodné ve výši téměř 6 milionů korun. Nicméně, nakonec je trest trochu jiný. Firmy s Jakubem natočily video a nyní musí třicetiletý muž získat alespoň 200 tisíc zhlédnutí, jinak bude muset odškodné zaplatit v plné výši.
Google chce potěšit majitele autorských práv. Oznámil totiž, že přijal nová opatření k potrestání stránek, které hostují pirátský obsah. Jak je chce ztrestat? Jednoduše. Posune je níže ve výsledcích vyhledávání. Zpráva navíc přišla jako součást většího přehledu protipirátského úsilí. Google na svém blogu totiž v pátek zveřejnil článek Jak Google bojuje proti pirátství.
Od té doby, co dal evropský Soudní dvůr všem občanům EU právo být zapomenut, se zaměstnanci Googlu určitě ani nezastaví. Každý den totiž obdrží zhruba milion požadavků na odstranění něčeho, co se někomu nelíbí.
Expendables: Postradatelní 3 je jedním z nejočekávanějších filmů léta. Do kin se dostane až 15. srpna, ale již nyní se objevil on-line v téměř DVD kvalitě. Za pouhých 12 hodin od úniku bylo staženo více než 100 tisíc kopií a po jednom dni je toto číslo minimálně dvojnásobné.
To byste nevěřili, jak daleko se dá dojít s dobrým nápadem. Startup šikovného slovenského podnikatele Rasti Turka míří hodně vysoko. A není se čemu divit. Je to ojedinělá technologie. Měla by totiž umět odhalit autorsky chráněná videa a filmy. Takže konec pirátům.
Průměrná náhrada škod od společností stíhajících softwarové pirátství se tento rok zvedla o 90 tisíc na 390 000 korun. Postarali se o to především nově zavedení placení informátoři.
Stejně jako každý rok, tak i letos TorrentFreak zveřejnil žebřížek nejvíce stahovaných filmů přes protokol BitTorrent, lidově řečeno „přes torrenty.“ Na prvním místě se umístil Hobit: Neočekávaná cesta. Oproti minulému roku, kdy na prvním místě byl Project X nás tedy žebříček asi moc nepřekvapí.
Napadlo Vás někdy, že nelegální shromažďování médií není v souladu se zákonem? Že je to trestný čin? Jestli i Vy patříte mezi ty, kdo si film raději stáhne, než se belhat až někam do trafiky, tak právě Vám jde ČSFD naproti.
Google čelí tvrdému obvinění, že jeho ochrana autorských práv je silně nedostatečná. Studium tvrdí, že Google odpovídá za 80% návštěv stránek s pirátským obsahem.
Francouzská protipirátská agentura Hadopi určitě pokořila nějaký ten rekord. Za tři roky své existence rozeslala dva miliony e-mailů, upozorňujících na porušení copyrightu, ale k soudu dostala pouze čtyři lidi.
Vítězství Jana Svěráka nad webem, který umožnil stahovat film Kuky se vrací nelegálně, rozproudilo na českém internetu tradiční debaty ohledně nelegálního stahování obsahu z internetu. Vydávat knihy, hudbu nebo filmy je poměrně nákladné – platíte všem, od tiskařů či střihačů až po tučnou daň státu. Nelegální stahování obsahu je tedy především nemorální.
Režisér Jan Svěrák se postavil pirátům, kteří zveřejnili jeho film Kuky se vrací na úložišti Share-rapid.cz. Dva roky trvající spor teď definitivně vyřešil Vrchní soud. Server musí režisérovi snímku zaplatit odškodné 536 000 Kč a snímek již nesmí dále nabízet k volnému stažení.
Nová služba hlídá internet a maže nelegálně zveřejňované kopie literárních děl aby tato pirátská díla neohrozila prodej legálně nabízených elektronických knih. Za jejím uvedením do provozu stojí Češi.
Službu BitTorrent používají denně miliony lidí. Tyto Peer-to-Peer sítě slouží převážně ke sdílení pirátského obsahu (filmy, video, hudba, hry). Jak se však nedávno ukázalo, spoustu souborů sem nahrávají právě zaměstnanci filmových studií jako Paramount Pictures, Warner Bros....