Česká spořitelna varuje před podvody, které se opět jako lavina šíří prostřednictvím sociální sítě Facebook. Z důvěřivých uživatelů se snaží podvodníci získat autorizační kódy k transakcím provedeným přes internetové bankovnictví. Pozor, zasláním autorizačního kódu dáváte podvodníkům zelenou k vybílení vašeho bankovního účtu.
Počítačoví piráti vystupují pod hlavičkou České spořitelny. Ačkoliv na první pohled působí důvěryhodně, ve skutečnosti lákají na falešnou nabídku. Uživatelům slibují, že pokud použijí novou verzi internetového bankovnictví, obdrží bonus ve výši 1 000 korun. Nicméně uživatelé, kteří na tuto nabídku přistoupí, se dostanou do nemalých problémů.
Hacker jménem Edward Majerczyk se přiznal, že účinkoval v kybernetickém útoku zvaném Celebgate v roce 2014. Ve federálním vězení by za počítačový podvod a zneužití dat mohl strávit až pět let. 28letý hacker využil phishing, přičemž přiměl celebrity zadat přihlašovací údaje do falešných „bezpečných“ stránek.
Před pár dny jsme psali článek o tom, že se množí facebookový phishing. Objevují se stránky, které se tváří jako přihlašovací stránky Facebooku, ale jsou to jen napodobeniny. Vy jim sdělíte přihlašovací údaje, ony si je uloží do souboru a útočník si je pak může kdykoliv přečíst.
Po českém internetu se v posledních týdnech opět šíří phishingové stránky. Všechny mají totožný cíl: zjistit vaše přihlašovací údaje na Facebook. Podle údajů, které zjistil jeden budoucí hacker, se nachytalo už více než 10 000 lidí.
Na Facebooku se opět objevily pokusy o podvod. Tentokrát se týkaly fotografií, které uživatelé v rámci Facebooku publikují. Uživatelům chodí zpráva s informací, že porušili autorská práva a použili fotografii, která jim nepatří. Ve zprávě je odkazováno na zmíněný obrázek odkazováno s tím, že místo něj je zobrazena úvodní stránka Facebooku, která žádá ověření a je nutné se „znovu přihlásit“.
Na internetu není bezpečno. Ať už pracujete kdekoliv a jste kdokoliv, vaše osobní informace již v dnešním světě nejsou v bezpečí. Ale i tak se do jisté míry můžete bránit počítačovým podvodům.
Přes všechny obavy o bezpečnost, které Facebook a jeho uživatele trápí, se k němu přidává stále více lidí. Díky tomu Facebook v říjnu loňského roku pokořil hranici miliardy měsíčních aktivních uživatelů. Na Facebooku sdílíme naše životy. Naše narozeniny a naše výročí. Naše plány na dovolenou a to, kde se pohybujeme. Narození našich dětí a úmrtí našich rodičů. Sílíme své nejváženější chvíle a nejbolestivější myšlenky. Prozrazujeme tam každý aspekt našeho života. Ale někdy zapomínáme, kdo se na to všechno dívá.
To, že se banky snaží své klienty chránit před nebezpečím online světa, je v pořádku. Určitě je dobře, že počítačově méně zdatné uživatele informují o aktuálních formách phishingu nebo o tom, že by si měli dávat pozor, když se do internetového bankovnictví přihlašují z neznámého počítače. Ale když vám vnucují nainstalovat si software, který bude údaje o vás odesílat IBM, zcela v pořádku to určitě není.
Phishingové útoky nejsou žádnou výjimkou. Není těžké je připravit. Stačí sehnat dobrého webdesignéra, který vytvoří web vypadající na chlup stejně jako web banky. Často to ani nemusí být úplně na chlup, u některých phishingových útoků jde na nepravých webech vidět drobné změny. Pak stačí poslat důvěřivým zákazníkům e-mail a přesměrovat je na falešný vytvořený web.
Skupina íránských hackerů používá falešné profily na sociálních sítích a falešný zpravodajský portál, který má provádět špionážní útoky na nejméně 2000 lidí. Zaměřují se především na vedoucí americké vojenské a diplomatické pracovníky, personál kongresu, novináře z oblasti Washingtonu DC, americké experty na všechno možné, lidi pohybující se v okolí obrany v USA a Izraeli. Další oběti byly zaměřeny ve Velké Británii, Saúdské Arábii a Iráku.
V poslední době se množí zprávy, které vám tvrdí, že na jisté stránce byly použity vaše fotky. Vás to samozřejmě začne zajímat, a tak stránky chcete hned navštívit. V zápalu naštvání, že si někdo dovolil použít váš krásný úsměv, se bezmyšlenkovitě přihlásíte přes svůj facebookový účet a… A jsme u toho. Právě v tuto chvíli totiž odevzdáváte své přihlašovací údaje nějakému podvodníkovi.
Mnoho uživatelů se na něj už nachytalo. A mnoho ještě nachytá. Nebuďte to vy! Pamatujte, že pokud máte Gmail, jste i vy v ohrožení. Takže se pojďte radši dopředu informovat, o co jde.
Moskva, 24. dubna 2014 Kaspersky Lab shrnula situaci „na spamové scéně“ za minulý měsíc. Přes zvyšující se podíl phishingových útoků na internetové obchody (nárůst o 8,9 procentního bodu na…
Moskva a Praha, 2. dubna 2014 Kybernetičtí zločinci využívající rhybaření, tedy phishing, se v roce 2013 stále více zaměřovali na krádeže peněz. Dle studie zaměřené na finanční kybernetické hrozby Financial…
Viry nejsou jedinou hrozbou, o kterou byste si měli dělat starosti, když jste online. Mnohem horší je sociální inženýrství, které vás může postihnout na jakémkoliv operačním systému. Vlastně k němu totiž může dojít i přes telefon nebo naživo. Proto je tak důležité být si vědom toho, co to vlastně je. Tady nepomohou žádné bezpečnostní programy, musíte se chránit sami.
Počáteční týdny roku 2014 byly pro Microsoft náročné. Syrští hackeři si totiž posvítili na několik jejich účtů na blogu a sociálních sítích. Nestalo se prakticky nic příšerného, používali je prostě k tomu, aby mohli psát anti-Microsoftské zprávy. Teď se ale projevuje, že se záležitost netýkala jen blogů a sociálních sítí.as
Mnoha uživatelům se již stalo, že jejich účty na sociálních sítích byly nějakým způsobem ohroženy. Například automaticky sdíleli podvodné odkazy svým přátelům či followerům a ani o tom nevěděli. Stát se obětí útoku je úplně snadné, nemusíte pro to ani udělat nic špatného. A protože je občas těžké vědět, co dělat v těchto situacích, máme tady takového malého základního průvodce, s jehož pomocí se dokážete s ohrožením svého účtu vypořádat.
Česká pošta zveřejnila varování před podvodnými e-maily, které se tváří jako oznámení o zásilce. Lidé by tyto zprávy měli ignorovat, protože ve skutečnosti je v nich obsažen trojský kůň.
Android je nejpopulárnější operační systém na světě. To však přináší i své stinné stránky. Bezpečnostní firma Kaspersky Lab zjistila, že 99,9% malwaru, detekovaného v prvním čtvrtletí roku 2013 byla sestrojena tak, aby přednostně napadala telefony s Androidem.