Podvodníci neustále přicházejí s novými způsoby, jak oklamat důvěřivé a nezkušené uživatele a pod nejrůznějšími záminkami z nich pak dostávají citlivá data, která se v jejich rukou mění v nebezpečnou zbraň. Před takovými útoky varuje dokonce už i policie. Nedávno byly v médiích popsány například falešné zprávy, které na svém facebookém profilu obdržely desítky lidí.
Provozovatel internetové seznamky HZone, která je určená nezadaným HIV pozitivním lidem, čelí velkému skandálu. Firmu sídlící v Hongkongu napadli hackeři, kteří se dostali do databáze uživatelů. Informace o pěti tisících registrovaných zveřejnili na internetu.
V současné době největší sociální síť čelí mnoha problémům. Rakouský vrchní soud před pár dny rozhodl, že hromadná žaloba na americkou společnost Facebook je oprávněná.
Facebook zrušil studentovi Harvardské univerzity stáž poté, co vytvořil plugin pro Google Chrome. Plugin totiž upozornil na vážné nedostatky, které má Facebook v ochraně osobních údajů.
Cookies jsou textové soubory, které server umístí do vašeho počítače a které následně odesílají zpět informace o vašem chování. V poslední době jsou hojně využívány pro marketing a cílenou reklamu, čehož se obává EU. V polovině června proto Rada EU schválila přístup, podle něhož budou cookies zahrnovány mezi osobní údaje. Bude to mít vliv i na povinnosti provozovatelů webů v ČR.
To, že se banky snaží své klienty chránit před nebezpečím online světa, je v pořádku. Určitě je dobře, že počítačově méně zdatné uživatele informují o aktuálních formách phishingu nebo o tom, že by si měli dávat pozor, když se do internetového bankovnictví přihlašují z neznámého počítače. Ale když vám vnucují nainstalovat si software, který bude údaje o vás odesílat IBM, zcela v pořádku to určitě není.
Twitter se zase o něco lépe zabydlel ve vašich smartphonech. Pokud si stáhnete jeho aplikaci, společnost začne sledovat všechny ostatní aplikace, které si stáhnete. Prý je to proto, aby vám mohli lépe přizpůsobit cílenou reklamu a příspěvky.
Whisper je aplikace pro sdílení tajemství. V uplynulém týdnu se musela vypořádávat s velkou vlnou kritiky, protože dva reportéři z The Guardian sepsali šokující odhalení. Obvinili Whisper ze shromažďování informací o uživatelích a porušování jejich soukromí.
O Yo, vlastně docela primitivní aplikaci, jsme psali nedávno. Zažívá teď totiž svůj největší úspěch. Lidi baví si posílat jen jednoduché „Yo“. Jenže aplikace nebude asi jednoduchá jen svou funkcionalitou, ale celkově. A na to právě doplatila. Byla hacknutá.
Nizozemský student udělal velmi odvážnou věc. Prodal všechny své osobní údaje v aukci. Možná si neuvědomuje budoucí vliv svého rozhodnutí. Každopádně ale udělal zajímavou věc. Kolik byste si za své osobní údaje inkasovali vy?
Viry nejsou jedinou hrozbou, o kterou byste si měli dělat starosti, když jste online. Mnohem horší je sociální inženýrství, které vás může postihnout na jakémkoliv operačním systému. Vlastně k němu totiž může dojít i přes telefon nebo naživo. Proto je tak důležité být si vědom toho, co to vlastně je. Tady nepomohou žádné bezpečnostní programy, musíte se chránit sami.
To, jestli se vaše firma jmenuje „X-Y-Z“ vlastně není ve finále zase tak důležité. To vy jste firma. Ten, kdo je tvůrcem každé společnosti, je člověk. A lidé o něm chtějí vědět více.
Interaktivní video na webu takethislollipop.com se objevilo v roce 2011 a stalo se nejrychleji rostoucí Facebook aplikací. Poté, co aplikace získá přístup k vašim informacím, spustí se film, ve kterém hrajete důležitou roli. Muž na Facebooku prohledává váš profil. Ze všech informací, které o sobě sdílíte, si najde, kde bydlíte, a vydá se za vámi.
Jednali jste v poslední době s Komerční bankou? Vaše osobní údaje jsou v nebezpečí… V internetovém bankovnictví Komerční banky se vyskytla bezpečnostní díra. Poukázal na ni jeden z klientů, který se k ní dostal omylem. Chtěl si prohlédnout svoji smlouvu o Penzijním připojištění, ale ve výsledku listoval smlouvami jiných klientů.
Sociální údaje a data se rychle stávají cennými informacemi pro jednotlivce i podniky. Týden sociálních dat je globální série událostí, které se budou konat v září, aby upozornily na tuto revoluci.
Na petici proti Gmailu, kterou má na svědomí nečekaně Microsoft, přibývají podpisy denně. Teď už se téměř 120 000 uživatelů po celém světě rozhodlo k zastavení skutečnosti, že Gmail „čte“ vaše maily a podle klíčových slov poté zobrazuje reklamy. Podobně to dělá i Google Play, tudíž byste měli používat Bing a Windows Phone. Tvrdí Microsoft.
Nová metoda počítačových útočníků, jak se dostat k vašim přihlašovacím údajům, je velmi prostá – a možná proto tak účinná. Útočníci zavolají na vaše číslo, slíbí vám výhru a pak jen čekají, až se přihlásíte na jejich webových stránkách – samozřejmě podvodných.