Edward Snowden získal dočasný azyl v Rusku a mohl tak opustit tranzitní prostor moskevského letiště Šeremeťjevo, kde přebýval od 23. června. Okolnosti jeho odchodu a dalšího pobytu jsou z bezpečnostních důvodů drženy v tajnosti.
V posledních dnech prosákly další nepěkné podrobnosti o praktikách americké Národní bezpečnostní agentury NSA. Vyšlo najevo, že NSA vlastní XKeyscore, nástroj, který dokáže sledovat prakticky vše, co na Internetu děláte.
V pondělí přední ruské noviny oznámily, že moskevské metro buduje něco, co se zdá být zařízením pro sledování mobilních telefonů. Toto zařízení je prý budováno s účelem stopovat a vyhledávat ukradené či ztracené mobily.
Microsoft odpověděl na četné obavy, že by jeho Kinect mohl být využit americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA) ke sledování lidí v jejich obývacích pokojích prohlášením, že by se vůči těmto pokusům NSA v rámci jejího projektu PRISM „agresivně vymezil“.
Microsoft spolupracoval s americkou bezpečnostní agenturou (NSA) na získání a dešifrování zpráv, odhalil dokument, zveřejněný v The Guardian. Společnost pomohla agentuře překonat zašifrování zprávy a dostat se tak k e-mailům, chatům a cloudovému úložišti.
Po setkání se zástupci organizací pro ochranu lidských práv na moskevském letišti Šeremeťjevo Edward Snowden, zodpovědný za odhalení sledovacích programů americké NSA, vydal prohlášení přes server WikiLeaks.
Agentura, která pečuje o bezpečnost Kremlu, nakoupila elektrické psací stroje. Tento krok patrně vyvolaly úniky dat, které má na svědomí WikiLeaks a Edward Snowden.
Edward Snowden, patrně stále ještě přebývající v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremeťjevo, je nyní jedním z nejhledanějších a také mediálně nejzajímavějších lidí současnosti. Média se trochu porýpala v jeho minulosti a odhalila zajímavá fakta.
Pirátská strana ČR vyzvala dopisem ministerstvo vnitra, aby se zasadilo o poskytnutí azylu mezinárodně stíhanému Edwardu Snowdenovi, muži, který vyzradil průběh masivních odposlechů americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) v rámci projektu PRISM.
Některá největší jména internetového světa podpořila chystané masové protesty proti tajnému sledování a sběru osobních dat. Tuto aktivitu vyvolal skandál se sledováním lidí, které má na svědomí americká Národní bezpečnostní agentura (NSA).
Jaké by to bylo, kdybyste měli přístup k údajům milionů lidí? Taková otázka určitě napadla mnoho lidí, které zaujala aféra amerického projektu PRISM na získávání osobních dat. Odpověď na tuto otázku poskytne satirická hra Data Dealer.
S jedním odhalením ohledně špehování se svezlo několik dalších. Jako kdyby se s nimi roztrhl pytel. Zatím se vše točilo především okolo USA, ale nejnovější dokumenty Edwarda Snowdena ukazují, že i britská špionážní agentura shromažďuje a ukládá velké množství globálních emailových zpráv, Facebookových příspěvků, internetové historie a volání. Ještě horší je, že Britové tohle všechno sdílí s NSA.
Hysterie kolem aféry odposlechů hovorů americkou NSA a kolem projektu PRISM, které sbíral citlivé údaje o uživatelích řady sociálních médií, neutichá. Facebook nyní vydal prohlášení, v němž se jasně vymezuje vůči některým dohadům a zveřejňuje své stanovisko vůči celé aféře.
Za vznikem petice, která reaguje na aféru kolem projektu PRISM a odposlouchávání hovorů americkou NSA, stojí Mozilla a řada dalších společností. Petice sbírá digitální podpisy občanů a posléze bude odeslána jejich zvoleným zástupcům. Stop Watching Us již nasbírala více než 100 000 podpisů.
Kdo je Edward Snowden? Jeho jméno v posledních dnech plní titulky internetových zpravodajských portálů. Tento 29letý mladík se zasloužil o prosáknutí jednoho z největších skandálů letošního roku.