Internetoví uživatelé po celém světě podceňují ochranu hesly v online prostředí a volí velice slabá hesla. Společnost Kaspersky Lab provedla průzkum, z něhož vyplývá, že se uživatelé zbytečně vystavují rizikům tím, že používají slabá či opakující se hesla.
Vaše škola či pracoviště může vyžadovat změnu hesla každých pár měsíců, aby byl váš účet v bezpečí. Jedná se totiž o široce implementované doporučení zabezpečení. Až na to, že toto doporučení je špatné.
V současné době je ochrana soukromí velice důležitá, a proto spousta lidí chrání své chytré telefony před zvídavými jedinci heslem, gestem, otiskem prstu či skenováním oční sítnice. Existuje spousta způsobů zabezpečení mobilů. Na YouTube kanálu účtu Wynn se o víkendu objevilo video, které nyní válcuje internet. Muž svůj iPhone otevírá neuvěřitelně dlouhým numerickým heslem. A co je ještě pozoruhodnější, heslo zadá velice rychle, aniž by udělal chybu.
Nejpoužívanější hesla světa jsou 123456, 12345 a password. Na seznamce pro nevěrníky Ashley Madison, která byla před nedávnem napadená hackery, tyto tři hesla zaujímají první tři místa v žebříčku nejpoužívanějších hesel.
Přes všechny obavy o bezpečnost, které Facebook a jeho uživatele trápí, se k němu přidává stále více lidí. Díky tomu Facebook v říjnu loňského roku pokořil hranici miliardy měsíčních aktivních uživatelů. Na Facebooku sdílíme naše životy. Naše narozeniny a naše výročí. Naše plány na dovolenou a to, kde se pohybujeme. Narození našich dětí a úmrtí našich rodičů. Sílíme své nejváženější chvíle a nejbolestivější myšlenky. Prozrazujeme tam každý aspekt našeho života. Ale někdy zapomínáme, kdo se na to všechno dívá.
Přiznejme si to. Často nepoužíváme zrovna dvakrát bezpečná hesla. Navíc používáme stejná k několika přihlašovacím účtům, že? Jenže takové zabezpečení nás potom vlastně klame. Mylně se domníváme, že jsme chráněni. Ale nejsme. Zamyslete se třeba jen nad tím, kde všude jsou vaše hesla uložena. Jsou v databázích různých stránek, v paměti počítače, v prohlížeči, …
Existuje spousta věcí, které děláme jen proto, že jsou jednodušší a pohodlnější. Přestože víme, že mohou být nebezpečné. Některé špatné návyky přitom mohou ohrozit bezpečí vašich osobních údajů. Pojďme se tedy podívat na deset běžných návyků, kterým byste se měli snažit vyhnout.
Jasně, už jste o tom slyšeli určitě hodně. Ale pokud se vám rozhodne poradit přímo taková společnost, jako je Microsoft, stojí za to poslouchat. Nedávno publikovali na blogu pár doporučení, jak chránit svá online data.
Majitelé iPhonu se často považují za úplně jinou komunitu – obvykle za něco lepšího. Ale ukazuje se, že vlastně nejsou jiní než ostatní. Když byly z iCloudu získány fotky nahých celebrit, byla samozřejmě odhalena i hesla. A nutno podotknout, že někteří (nejen) slavní by měli popřemýšlet o nějaké silnější ochraně.
Občas se někde objeví zprávy o „hacknutých“ účtech. Že nechápete, jak k tomu hacknutí mohlo přesně dojít? Věřte nebo ne, ale do účtů se někdo naboural pravděpodobně poměrně jednoduchým způsobem – útočníci nepoužívají žádnou černou magii.
Je dobře známo, že lidé si ke svým účtům často dávají snadno zapamatovatelná, ale snadno rozlousknutelná hesla. Otázka, zda taková hesla jejich účty vůbec chrání, je pak sporná.
Přece se nenecháte zařadit mezi lidi, kteří používají hesla jako „123456“. Nejlepší asi je, když si bezpečné heslo vymyslíte úplně sami, protože si ho budete mnohem lépe pamatovat. Existují různé pomůcky na to, jak se tohoto úkolu zhostit. Některé radí vymyslet si větu, použít první písmena slov, některá písmena vyměnit za speciální znaky a čísla apod. Pokud máte dostatek fantazie, jistě to také zvládnete. Ale je tu i jiná možnost, jak získat supersilné heslo. Pojďme se tedy podívat na pět online generátorů, které vám pomohou zůstat online v bezpečí.
Internetovou bezpečnost je složité si hlídat. Dobrý hacker může prolomit vaše heslo rychleji, než se načte webové stránka. Je tedy nepochybně důležité se chránit silným heslem. To víme asi všichni. Ale ne všichni to dodržujeme. Jen zpytujte svědomí, jak to vypadá s vámi.
Pamatování obrovského množství hesel, která stále přibývají, může vést i k bolestem hlavy. Jak se jim vyhnout? Začátkem tohoto roku představila jedna ze společností inovativní odpověď: Paměť hesel (Password Minder).
Máte Facebook účet, který o vás něco vypovídá. Některé věci na něm jsou veřejné, jiné soukromé. Ať tak či tak, je to vaše identita, kterou byste si měli chránit.
Většina uživatelů nezálohuje svá data a zbytečně se tak vystavují riziku. I zálohování však vyžaduje správný postup, jinak může být neúčinné. Problémem jsou nejčastěji triviální chyby a lenost uživatele. Spousta lidí přišla o svá data při havárii počítače, poruše HDD či kvůli stárnutí CD/DVD. Často o ně lze také přijít vlastní neopatrností či po zavirování počítače.
Zabezpečením svého účtu si láme hlavu málokdo. Přitom právě heslo je to nejdůležitější, čemu bychom měli věnovat pozornost. Je to jakýsi virtuální klíč k účtům na sociálních sítích, k emailovým schránkám, bankovním účtům a podobně. Jak by mělo vypadat, aby se nedalo tak snadno odhalit?