Stinná stránka dronů: Jak se před nálety chrání letiště a majitelé zahrad?

Stinná stránka dronů: Jak se před nálety chrání letiště a majitelé zahrad?

Rostoucí obliba dronů zvýšila poptávku po bezpečnostních systémech, které je dokážou během chvilky efektivně zneškodnit.

Technologický pokrok nám přinesl spoustu nových zařízení včetně smartphonů, chytrých hodinek či dronů. Právě ty se v posledních letech rychle dostaly do hledáčků nejen IT nadšenců a milovníků vychytávek, ale i široké veřejnosti. 

Jelikož drony přináší možnosti, které je možné využít nejen ve svůj prospěch, ale také za účelem poškodit někoho jiného, brzy si na nich smlsla i tuzemská legislativa.

Bezstarostnému létání s dronem je již konec

První dron určený k použití běžnou veřejností byl vytvořen již v 80. letech – od té doby se stal doslova hitem a jeho prodeje rostly strmě vzhůru. Bohužel s jeho oblibou rostla i kritika zejména ze strany armády, letišť a majitelů zahrad, kteří si našli společného nepřítele, a to drony s kamerou.

Do všeho se nakonec musely vložit i příslušné úřady, což vyústilo v roce 2020 v úpravu pravidel jejich používání, které jsou nově stanovené samotnou Evropskou unií. Podle nich se musí majitelé dronů těžších než 250 g registrovat.

Na rostoucí popularitu dronů reagovala i vláda, která v roce 2019 schválila novelu trestního řádu. Ve zkratce tak usnadnila případné zneškodnění nebezpečného dronu Policií ČR, která má právo ho v místech, kde se létat nesmí, bez váhání sestřelit. Koupě a následné používání dronů je tedy mnohem složitější a vyžaduje i znalost legislativy.

Bezpečnostní systémy dokážou zaměřit a sestřelit dron na milimetr přesně

Drony si našly širokou škálu využití napříč různými odvětvími – při oslavách nového roku obdivujeme dronové show, využíváme drony průzkumníky, fotografy nebo dokonce poslíčky. Jejich vlastnosti a možnosti je však bohužel možné využít i s úmyslem někomu uškodit.

Drony se běžně používají ve válečných konfliktech k ničení strategických cílů, kdy je na jeho plášť umístěna výbušnina, která po příletu na stanovené místo exploduje. Není tedy divu, že se na jejich potenciální útoky začaly připravovat i tuzemské bezpečnostní složky.

Jako jedna z prvních samozřejmě zareagovala armáda, která si díky svému financování může dovolit mnohem propracovanější bezpečnostní systémy. Jedním z nich je i protidronová bugina s mobilním laserovým systémem, který dokáže rychle detekovat hrozbu a následně ji pomocí laseru zneškodnit. Na úplně jiném principu funguje protidronová puška, která odřízne dron od komunikace s pilotem.

Pozadu nezůstávají ani letiště či soukromí majitelé zahrad

Na svoji bezpečnost se musely zaměřit i letiště, která jsou důležitou součástí dopravní infrastruktury. Podobně jako armáda tedy investují do bezpečnostních systémů a zároveň rozšiřují svoji bezletovou zónu. Některé se snaží i experimentovat a k zneškodnění dronů využívají speciálně vycvičené dravce.

Před nechtěnou návštěvou se však chrání i běžní občané, a to i ti, kteří nemají statisíce na pořízení technologicky pokročilých systémů. Dostupné jsou například různé rušičky, které buď dron přinutí k odletu, nebo ho zneškodní. Zajímavé řešení přinesla česká firma, která vytvořila vrhač sítí, do které se dron chytí a následně klesne k zemi.

Není dron jako dron – nechte si poradit od Vzdušín.cz

Jak je možné vidět, drony dokážou být skvělým pomocníkem, ale i nebezpečným nepřítelem. To ale neznamená, že byste na ně měli zcela zanevřít. Naopak si sami s jejich pomocí můžete usnadnit život a užít si spoustu zábavy.

Rozhodně byste ale neměli zapomínat na povinnosti, které jsou s jejich provozem ze zákona spojené. Pokud vše splníte a budete dodržovat stanovená pravidla, nemáte se čeho bát. Jelikož se ale nejedná o zrovna malou investici, je vždy lepší koupit si nový dron u autorizovaného prodejce.

Mezi ně se řadí i český e-shop Vzdušín.cz, který nabízí kvalitní a zároveň cenově dostupné drony značky AERIUM. Velkou výhodou je to, že se na obchod můžete spolehnout i v otázce servisu či opravy, kdy pro vás objedná originální náhradní díly. Ve své nabídce má však i elektrokoloběžky, čističky vzduchu či topidla.

Aktuálně můžete při koupi využít slevový kód „SlePR12500“, který je aktivní do 30. června 2022. Díky němu cena vaší objednávky klesne o 500 Kč, díky čemuž získáte peníze k dobru, které můžete využít třeba na nákup náhradní baterie.

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru