Steve Jobs se inspiroval francouzskou službou Minitel

Dlouho předtím, než stovky milionů domácností na celém světě začaly být připojovány k internetu, dokázal totéž v roce 1990 francouzský Minitel box. Tento výrobek přitahoval nevšední pozornost dnes již zesnulého zakladatele Apple Inc.

Neohrabaný Minitel byl využíván asi 25 miliony lidí ve Francii. Poskytoval takové služby jako předpověď počasí, plánování cest, jízdní řády a vysílání malých reklam. Steve Jobs si jeden koupil a rozebral na části, aby viděl, jak funguje. Toto sdělil Gerard Thery, který od roku 1982 pracoval na spuštění systému Minitel.

Dvě desetiletí internetu zpečetilo osud technického zázraku, který mohl dobýt svět širokou škálou obchodů, služeb a cestovních rezervací, které byly přístupné přes dial-up kód 3615. Slavný byl také „Minitel Rose“ se sex chatem, který způsoboval astronomické účty za telefon mnoha nic netušícím zákazníkům.

Minitel byl původně navržený firmou France Telecom jako online adresář pro ukládání papíru. Minitel nikdy nebyl pochopen v zahraničí a byl používán méně a méně. Svůj vliv na zánik měla také francouzština a rozvoj internetu.

Mintel

Zdroj: News Yahoo

Komentáře

Nahoru