Stereoskopie: Pojďme se podívat, jak funguje 3D projekce…

Stereoskopie: Pojďme se podívat, jak funguje 3D projekce…

Viděli jste známou pecku Avatar ve 3D promítání? Jste zvědaví, jak James Cameron dokázal něco takového natočit? Zajímá Vás, jak 3D promítání funguje?

Mnoho z Vás už jistě vidělo nejvelkolepější film všech dob. Ano, mluvím právě o Avatarovi, který navštívil světová kina koncem minulého roku a stal se nejvýdělečnějším filmem všech dob. Dostal se svou tržbou i před Titanic, který ostatně režíroval stejný režisér James Cameron.  Jak je možné, že se tento film stal takovým trhákem? Asi největší zásluhu na tom má 3D projekce neboli stereoskopie, kterou výše zmíněný režisér v tomto filmu dotáhl téměř k dokonalosti. Ale jak to 3D promítání funguje? O tom se dozvíme v následujícím článku.

Co to je 3D promítání a jak ho poznám?

Princip spočívá v tom, že obraz, který na plátně vidíme, dostává i třetí rozměr, hloubku. Když jsme na takovémto promítání, připadá nám, jako bychom byli přímo ve filmu. Nejoblíbenější fintou režisérů, kteří natáčejí právě pomocí speciálních kamer určených pro 3D projekci, jsou známé efekty létajících předmětů naproti divákovi. Divák pak reflexivně uhýbá hlavou či se snaží zakrýt rukama. Jak to ale funguje?

Natáčení

Všechny metody stereoskopie si jsou podobné. Jednoduše řečeno se v terénu natáčí pomocí dvou kamer (nebo kamery a zrcadla), které jsou od sebe vzdáleny asi 6 cm. Přibližně stejně jako lidské oči. Každé kameře je přiřazen jeden ze dvou obrazů, které se na plátně promítají najednou. Jak ale můžeme vidět oba obrazy najednou, když se promítají na stejné plátno?

Červená, modrá

První z metod, jak na plátně vidět dva obrazy v jednom se nazývá anaglyf. Jistě jste již někdy viděli brýle, zpravidla papírové, které mají jeden průzor modrý a druhý červený (může být i zelený a červený). Na plátně se oba dva obrazy, promítají najednou, ovšem jeden je modrý, druhý červený. Zjednodušeně řečeno červená barva eliminuje červenou barvou a modrá naopak modrou. Tím se stane, že jedno oko vidí pouze červenou složku filmu a druhé oko pouze modrou. Mozek si už oba dva obrazy složí dohromady a heuréka, 3D dojem je na světě. Tato metoda je sice nejjednodušší a nejlevnější, ovšem také nejméně kvalitní. Film postrádá postrádá velkou škálu barev.

Jeden projektor

Mnoho kin v České republice nedávno zakoupily projektory na bázi tzv. aktivní 3D projekce. Princip je opět jednoduchý. Jeden projektor na plátno pouští střídavě první a druhý obraz (pro levé a pravé oko), které se střídají ve frekvencí až 120Hz. To znamená, že během jedné sekundy je promítnuto až 120 obrazů. Abychom mohli rozdělit oba dva obrazy od sebe pro každé oko, musíme používat speciální elektrické brýle, které dokážou zatmavovat střídavě levé a pravé oko. Brýle musí být nastaveny na přesné frekvenci, jak je nastaven projektor a v okamžiku, kdy je na plátně obraz pro pravé oko, levé sklíčko se zatmaví a naopak. Nevýhodou tohoto promítání je vysoká cenová náročnost projektoru a údržba brýlí, které jsou na baterie. Pokud jste v kině s digitálním 3D promítáním, ujistěte se, že brýle fungují správně, případně si je jděte vyměnit.

Dva projektory

Další metodou je tzv. pasivní 3D projekce. Princip je opět jednoduchý. Základem jsou dva projektory, který na plátno pouští dva různé snímky. Jeden snímek využívá vertikálně kmitající světlo, druhý pak horizontálně kmitající světlo. Abych opět viděli každý zvlášť, musíme použít polarizační brýle se sklíčky, které tyto dvě světla filtrují pro levé a pravé oko. Jedním okem vidíme vertikálně kmitající světlo, druhým pak horizontálně kmitající. Součástí tohoto promítání musí být také speciální plátno, které nemění kmitání světla. Výhodou tohoto promítání je vysoká kvalita obrazu.  V současné době se na území České republiky nachází pouze jeden sál, v kterém se používá pasivní 3D projekce a tím je IMAX v Praze.

3D i doma

Chcete mít 3D promítání i doma na svém počítači? Není problém, tedy pokud nemáte hluboko do kapsy. V současné době je možné zakoupit monitory se speciální fólií, která dokáže zjednodušeně řečeno lámat pixely „jiným směrem.“ Tato metoda se nazývá autostereoskopie.  Tímto způsobem divák vidí každým okem jiný obraz a nabývá dojem hloubky. Nevýhoda této metody je, že 3D dojem dostává jenom divák, který sedí ve správném úhlu a vzdálenosti od monitoru. Tuto nepříjemnost lze eliminovat, pokud si připlatíte, monitorem, který sleduje Vaše oči a mění směr lámání světla. Pořád se ale na monitor budete muset dívat sami.

Toto jsou nejznámější a nejvíce používané promítací metody stereoskopie neboli 3D projekce. Pokud jste ještě na takovémto promítání nebyli, doporučuji Vám navštívit film Avatar, za který stojí utratit to nekřesťanské vstupné. Doufejme, že se 3D projekce rozšíří na více filmů, ne pouze pro zážitek z filmů, ale už jen proto, že tyto filmy se mnohem hůře na černo stahují.

Roman Králíček je studentem ČVUT fakulty stavebního inženýrství. Je mu 21 let a na internetu je dobře znám pod přezdívkou Wawer Rewold. Můžete ho potkat nejlépe na některých diskuzních forech, především na Rostworld.cz, kde se ujímá funkce administrátora. Mezi jeho koníčky patří florbal, knihy a studování cizích jazyků.

Komentáře

Nahoru