Štěpán Černoušek: Tábory na Sibiři podléhají zkáze času, proto jsme je nafotili do 3D modelu a zpřístupníme je online (2/2)

Štěpán Černoušek: Tábory na Sibiři podléhají zkáze času, proto jsme je nafotili do 3D modelu a zpřístupníme je online (2/2)

Štěpán Černoušek je předsedou sdružení Gulag.cz, jehož cílem je mimo jiné vybudování online muzea gulagu. Jednotlivé expedice na Sibiř za gulagy a cíle projektu byly popsány v první části rozhovoru. Nyní nám Štěpán Černoušek představí cíle expedice, která je teprve v plánu, více informací týkající se gulagů a osobu, díky které se webová stránka online muzea gulagu posunula tam, kde je dnes. 

Četli jste již první část rozhovoru, ve které jsme informovali, čeho se online muzeum týká, jak probíhaly jednotlivé expedice na Sibiř a jaké jsou cíle projektu?

Co bude cílem expedice, kterou plánujete nyní?

Rádi bychom zorganizovali výpravu za dalšími opuštěnými tábory, kterých jsou pořád stovky. Nacházejí se na vzdálených místech Sibiře. Chtěli bychom se jednou také vrátit k táborům kolem Mrtvé trati s lepší technikou a lépe je tak zmapovat. Případně do Kazachstánu, kde také byly podobné tábory. Míst, která by stála za zdokumentování, je ještě spousta.

our team 2013 - S Cernousek on the left

expedice na Sibiř

Jak dlouho myslíte, že ještě budou zbytky gulagů na Sibiři stát?

Myslím, že už moc dlouho ne. Možná desítky let bude vidět, že nějaké gulagy existovaly, ale tyto tábory podléhají zkáze času i místních klimatických podmínek. Zároveň místní topí zdejšími cennými dokumenty, odnášejí si předměty, které mají obrovskou historickou hodnotu a o ta místa se v podstatě nikdo nestará. Většina lágrů už je hodně rozpadlá.

Jak jste vlastně naložili s předměty, které jstev táborech našli?

Předměty jsme nafotili, zdokumentovali, některé jsme věnovali do muzea ve městě Igarka. Vzhledem k tomu, že spousta předmětů podléhá zkáze, jako rukavice, různé dokumenty, atd., nafotili jsme je do 3D modelu, aby byly přístupné návštěvníkům v rámci online muzea.

denik

deník

rukavice

rukavice

V první části rozhovoru jste se zmínil o paní režisérce Martě Novákové, která se stala velice důležitou součástí expedice. Je tu ještě jiná osoba, která byla pro expedici takto důležitá?

Ano, druhé šťastné setkání proběhlo v rámci 3. expedice, a to s fotografem, dobrodruhem a polárníkem Pavlem Blažkem, který také přešel sám zamrzlý Bajkal. Pavel Blažek je jedničkou co se týče techniky v extrémním prostředí. Původně jsme s ním konzultovali, jakou mít techniku a jak vyřešit dostatek energie na pořízení fotografií v těch odlehlých oblastech, až mě vlastně napadlo, že by bylo fajn pozvat ho na naši expedici. Pavel kupodivu souhlasil a nafotil nám ty panoramatické fotografie, což je opravdu náročné, protože jste dlouhou dobu mimo civilizaci a každá panoramatická fotografie se skládá z 90 fotografií. Pavel tedy dobíjel baterie, dával fotografie do počítače už na místě a výsledek dopadl úžasně. Dokonce i naprogramoval současnou podobu webu gulag.cz, která náš projekt posunula dál. Nebýt toho setkání s Pavlem, určitě bychom nebyli tam, kde jsme teď.

Kdybyste měl vzkázat lidem, proč by měli navštívit online muzeum, co byste vzkázal na závěr?

02 LAG_1477

Mrtvá trať

Čtenářům bych rád vzkázal, že je potřeba připomínat si nedávnou minulost a poučit se z toho, že vznikaly takovéto šílené tábory, ve kterých byly miliony nevinných lidí, být ostražitý a sledovat paralely s dnešním světem a s tendencemi v dnešní politice. Například co se týče Ruska, tam opravdu vidím velké nebezpečí v tom, jak se staví ke své minulosti, což hodně hovoří i o tom, jak berou přítomnost (snaží přepisovat minulost, oslavovat zločince). Bylo by tedy dobré, aby lidé věděli, přemýšleli o tom a dávali si to do souvislostí…

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru