Dnes vyšlo 15 článků

Štěpán Černoušek: Lidé by něměli zapomínat na nedávnou minulost. I s tímto cílem budeme budovat online muzeum gulagu (1/2)

Štěpán Černoušek: Lidé by něměli zapomínat na nedávnou minulost. I s tímto cílem budeme budovat online muzeum gulagu (1/2)

Štěpán Černoušek je předsedou sdružení Gulag.cz, jehož cílem je mimo jiné vybudování online muzea gulagu. Po absolvování již tří expedic na vzdálenou Sibiř, a velmi úspěšném získání prostředků na zmíněný projekt pomocí Hithit.com se tým může pustit do práce. Projekt online muzea gulagu slibuje 3D vizualizace jednotlivých budov sibiřských táborů, ukázky nalezených předmětů i rozhovory s mnoha pamětníky.

Dobrý den, Štěpáne, projekt Gulag.cz jsem již v krátkosti představila. Předpokládám, že vytvoření online muzea gulagu byl Váš nápad. Mám pravdu? A jak celá tato idea vznikla?

Ano, tento nápad vznikl u mě., Fascinovalo mě dívat se na různá bizarní odlehlá místa v Rusku na satelitních mapách Googlu, na přístavy u Severního ledového oceánu atd. Jednou večer jsem hledal pozůstatky železnice na severní Sibiři, kterou stavěli lidé z gulagů. Na mapách jsem našel nitku, která představovala právě tuto železnici a kolem ní se objevovaly shluky budov, takové obdélníčky. Došlo mi, že ty obdélníčky budou právě tábory gulagu, že jich tam jsou desítky a budou asi v dobrém stavu. Říkal jsem si tedy, že by rozhodně stálo za to se na tahle místa podívat a přiblížit je lidem, dokud z nich ještě něco zbývá.

Rozhodl jste se tedy, že se na pozůstatky gulagů na Sibři pojedete podívat. Kolik vás jelo na první expedici?

Na první expedici nás bylo sedm. V první chvíli jsem ale nemohl nikoho sehnat. Nedařilo se mi oslovit nikoho z mého okolí, kdo by se mnou jel za hrozně moc peněz na měsíc někam do tajgy nechat se sežrat komáry. Chvílemi jsem si říkal, že snad pojedu i sám, protože tahle cesta pro mě byla důležitá. Pak mě ale jedna známá spojila s režisérkou Martou Novákovou, která už v té době chystala film „8 hlav šílenství“ o ruské básnířce, která strávila spoustu let v gulagu, a tahle místa pro ní byla zajímavá.

 

 

LAG_1476

Mrtvá trať

Rozhodla se, že se mnou pojede, a brala to vlastně jako obhlídku pro zmíněný film. Ta pak přesvědčila své kolegy filmaře Šimona Špidlu a Lukáše Hyksu, kteří na expedici natočili film „Mrtvá trať“, dokument o té opuštěné železnici. Marta s námi pak jela i na druhou expedici. Takže takhle se poskládal náš tým. Předtím jsem je ani neznal… ale klaplo to bezvadně. A mimochodem, nyní společně s Martou chystáme třídílný dokumentární film „Čechoslováci v Gulagu“, který vznikne ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů.

Setkali jste se během expedice s něčím, s čím jste vůbec nepočítali?

Že komáři jsou tam tak nepříjemní. Síťky, kterým místní říkají „nakomárniky“, téměř nepomáhaly, byly jich tam opravdu mračna.

Jak jste se vlastně dostávali na tahle odlehlá místa? Podle mapy je nejbližší městečko snad 200 km 🙂

To je opravdu hodně zajímavý rozměr těch expedic. Během první a třetí expedice jsme letěli do Krasnojarsku, což je město uprostřed Sibiře. Pak jsme pluli čtyři dny parníkem do města Igarka, kde jsme si pronajali člun, který nás dovezl 100 km na břeh Jeniseje, a pokračovali jsme pěšky až k lágrům, kam jsme se prosekávali mačetami. Během druhé expedice jsme si pronajali sněžný transportér a jeli jsme podél opuštěné železnice po tak zvaném zimniku, neboli zimní silnici, což je v podstatě uválcovaná zmrzlá bažina. Tahle cesta funguje asi tři měsíce v zimě, jinak je nesjízdná.

Co bylo cílem jednotlivých expedic?

Cílem té první expedice bylo…to jsem vlastně ani nevěděl :-). Spíš zvědavost a touha zjistit, jak to vlastně je. Nikde totiž žádné informace nejsou. Navštívili jsme tři lágry, což jsem považoval za velký úspěch. Zároveň jsem během ní poznal, že nejsme příliš připraveni na nějaké mapování.

Během druhé expedice to byla spíše chuť poznat to prostředí v zimě. Měla více cestovatelský charakter. Jeli jsme na Sibiř v březnu, věděl jsem totiž,  že v zimě můžeme projet po zimní silnici kolem těch lágrů. Navšívili jsme spoustu původních obyvatel jako například pastevce sobů z národa Něnců. Ale pořád jsem cítil, že je to ale takové nedotažené. Můžete napsat pár článků, natočit dokument, ale… to mi přišlo málo. V  lágrech gulagu umíraly miliony lidí a dnes už si to málo kdo uvědomuje. Jsou tam deníky, oblečení, různé věci…

 

nenets

pastevci sobů

 

Tak jsem se rozhodl zorganizovat v září 2013 ještě třetí expedici, na níž jsme nafotili tábory metodou panoramatických fotografií a důkladně jsme je zaměřili. Teď jsme se to vše rozhodli ještě rozšířit o 3D vizualizace, výpovědi pamětníků atd. A na to jsme právě vybírali peníze na Hithit.com, což se povedlo, a za to jsem moc rád 🙂 Znamená to totiž, že lidi tento projekt zajímá :-).

Jak dlouho může trvat dát dohromady takové online muzeum?

První verzi bychom chtěli zveřejnit do roka s tím, že bychom chtěli pozvat zajímavé lidi, pořádat besedy, promítání, nějakým způsobem o tomto tématu hovořit a více ho přibližovat.

V čem bude to online muzeum jedinečné?

21

Pohled na gulag

Pomocí panoramatických fotografií, které je už teď možné vidět na stránkách www.gulag.cz zrekonstruujeme původní vzhled gulagů a bude zde možný průchod jednotlivými budovami jako v počítačové hře. V rámci online muzea by také byly promítány výpovědi pamětníků, které mají zaznamenané dokumentaristé z ústavu pro studium totalitních režimů. Chceme zároveň spolupracovat s více národy, jako jsou například Poláci, Němci, a samozřejmě Rusové.

LAG_1771

Současný stav jedné z budov gulagu

pracovni-vykaz

Pracovní výkaz

Dále bychom chtěli znovu zrekonstruovat muzeum gulagu v Rusku, které bylo nedávno uzavřeno. Původní expozice byla úplně nahrazena a z věznů se zde stali kriminálníci. Rusko se v tomto ohledu snaží překreslovat minulost, a proto jsme s původními tvůrci tohoto muzea domluveni, že ho převedeme do virtuálního prostředí. Chtěli bychom tak přiblížit problematiku místním, udělat nějaké besedy, videa,atd.…cílem je zkrátka osvěta.

Na hithit.com váš projekt získal 466 tisíc Kč. Očekával jste takový výsledek? 🙂

expedice cernousek vpravo 02

Expedice do gulagu, Štěpán Černoušek vpravo

Trochu jsem v něj doufal a věřil jsem, jinak bych do toho nešel :-). Ostatní mi sice říkali, že cílová částka je příliš vysoká, ale díval jsem se, na jaké projekty se bězně vybírají peníze, jako jsou například hudba, cestování, atd. My jsme šli na hithit.com s gulagem, temnotou,… takže to byl velký risk. Bral jsem to také tak, že se potvrdí, zda je o tento projekt zájem. A ukázalo se, že ano 🙂 Hodně nám pomohly články, sdílení na sociálních sítích atd., jinak by se asi spousta lidí o tomto projektu nedozvěděla. Ohlasů bylo spousta, byly pozitivní, a ukázalo se, že tato tematika lidi zajímá. Je to pro nás takové potvrzení, že tento projekt má smysl :-).

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru