Dnes vyšlo 15 článků

Stella McCartney: houbové mycelium jako alternativa přírodní kůže

Stella McCartney: houbové mycelium jako alternativa přírodní kůže

Módní návrhářka Stella McCartney představila dvoudílný outfit vyrobený z alternativy kůže vyrobené z mycelia, čímž se stala jednou z prvních luxusních módních návrhářek, které proměnily biomateriál v nositelné oblečení.

Jet-černá koordinace se skládá z topu a kalhot vyrobených z recyklovaného nylonu. Pruhy jsou z veganské kůže. Tyto pruhy byly vytvořeny ve spolupráci s americkou materiálovou společností Bolt Threads za použití verze myceliumové kůže Mylo.

Společnost Mylo, která byla uvedena na trh v roce 2018, se doposud používala pouze k vytváření menších doplňků. V loňském roce řada významných módních domů, včetně McCartney, Adidas, Gucci, Kering, vytvořila sdružení, které do výroby mycelia investovalo miliony korun. Výsledkem této spolupráce je, že materiál lze nyní pěstovat na kusy, které jsou dostatečně velké na to, aby se z nich vyrobily kalhoty, a dostatečně pružné, aby mohly být použity ve sportovních oděvech.

mylo-stella-mccartney-mycelium-garments_dezeen_2364_col_0-scaled

„Použitý materiál představuje nejen obrovský krok vpřed v estetice, ale také ve výkonu biomateriálů. Znamená začátek zavádění Mylo připraveného na výrobek,“ uvedl zakladatel Bolt Threads Dan Widmaier.

„Jedná se o hmatatelný pokrok směrem k velkovýrobě, kde může společnost Mylo významně pozitivně ovlivnit naši planetu.“

Mycelium je struktura vláknitých vláken, která houby používají k růstu, podobně jako kořeny stromu. Jakmile se materiál roztáhne a spojí a vytvoří druh pěnivé vrstvy, materiál se sklízí, upraví a obarví stejnými barvami, které běžně barví zvířecí kůži. Veřejné údaje o ekologické stopě společnosti Mylo budou k dispozici až později v tomto roce, kdy bude společnost Bolt Threads provádět úplné posouzení životního cyklu materiálu. Společnost ale tvrdí, že při své výrobě spotřebovává méně přírodních zdrojů a produkuje méně skleníkových plynů než syntetická kůže na bázi zvířat a plastů. Na rozdíl od Hermès mycélium kožené tašky Victoria, kterou si bude možné zakoupit od konce roku 2021, jsou oděvy McCartney Mylo exkluzovními kousky, které nebudou vyráběny hromadně.

Zdroj, foto: dezeen.com

 

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru