Dnes vyšlo 15 článků

Státní rozpočet České republiky skončil v přebytku téměř 62 miliardy korun

Andrej Babiš (ANO) v úterý 3. ledna 2017 oznámil, že státní rozpočet České republiky skončil v přebytku 61,8 miliardy korun, což má podle ekonomických odborníků na svědomí propad státních investic. Vláda je nyní kritizována za špatný finanční plán.

„Máme nejlepší rozpočet v historii,“ řekl ministr financí Andrej Babiš na tiskové konferenci.

V loňském roce byl schválen státní rozpočet se schodkem 70 miliard korun a v letošním roce byl schválen schodek 60 miliard korun. O posledním přebytkovém rozpočtu se v zemi mluvilo naposledy v roce 1995, kdy byl přebytek ve výši 7,2 miliardy korun.

money-660246_1280

Zdroj: Pixabay

Přebytek je důsledkem menších výdajů ze státního rozpočtu, které byly oproti plánu o 31 miliard nižší. Dále stát ušetřil na státním dluhu díky nízkým úrokovým sazbám. Zároveň se zvýšily příjmy, které byly oproti plánu o 100,8 miliardy vyšší, a to zejména z výběru daní a pojistného. A v neposlední řadě se o dobrou ekonomickou situaci postaral ekonomický růst, nízká nezaměstnanost a efektivnější výběr daní.

O přebytku se Andrej Babiš pochlubil také na sociální síti Facebook.

andrej-babis-fb

Zdroj: Facebook

Nicméně ekonomičtí odborníci upozorňují, že rozdíl mezi plánem a skutečností je o 130 miliard.

„Takhle velká chyba by neprošla žádnému z finančních ředitelů firemní sféry. V tomto ohledu tedy stát jako firma rozhodně řízen není,“ řekl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus, pro Novinky.cz. „Ministerstvo financí rozpočtuje nadsazené schodky, aby pak snadno a slavně plnilo plán.“

K situaci se vyjádřil také Štěpán Křeček z Národohospodářské fakulty VŠE, který podotkl, že jedním z důvodů přebytku jsou nízké státní investice.

„Ty byly v roce 2016 o zhruba 50 miliard nižší než v předchozím roce. To je vzhledem k nízkým úrokovým sazbám, kdy nehrozí takzvaný vytěsňovací efekt státních investic, negativní zpráva. Příčinou tohoto stavu jsou zbytečné regulace a nadměrná byrokracie, ve které se již nevyzná ani státní aparát,“ řekl Štěpán Křeček.

Už jsme podotkli, že dalším důvodem přebytku je zvýšení příjmu z daní a pojistného, což také není podle ekonoma Štěpána Křečka pozitivní ukazatel.

„Ukazuje se, že sazby některých daní jsou zbytečně vysoké a mohly by se snížit. Například snížená sazba DPH na úrovni 15 procent je třetí nejvyšší v celé Evropské unii. Podobné je to i u zdanění práce. To je v Česku osmé nejvyšší mezi vyspělými zeměmi OECD,“ dodal závěrem.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru