Tisková zpráva: Statistiky: O letošních prázdninách bude vyloupen zhruba každý 2030. rodinný dům a 5280. byt. Nejhůře bude v Praze.

O letošních prázdninách bude vyloupen zhruba každý 2030. rodinný dům a 5280. byt. Nejhůře bude v Praze.

Praha, 17. června 2014: Jaká je šance, že si o letošních prázdninách zloději vyberou právě Váš byt? Možná větší, než si myslíte. Podle aktualizovaných policejních statistik sice počet nahlášených krádeží vloupání v rámci celé ČR meziročně klesá, obyvatelé některých krajů však mohou mít větší problémy než loni. Vyplývá to z mapy predikce rizika vykradení domů a bytů, kterou na základě policejních statistik zpracoval výrobce zámků a kování TOKOZ.

Zatímco v loňském červenci a srpnu došlo k nahlášení 1 931 vloupání do domů a bytů, letos by mohla být situace o něco klidnější. Na základě statistické predikce se dá předpokládat pokles vloupání do rodinných domů o 12 % a v případě bytů až o 15 %. Situace se tak ve srovnání s loňským kritickým rokem zlepší. I tak však zůstane vysoce riziková přinejmenším v některých krajích. Již nyní je totiž na základě meziročního srovnání první třetiny letošního roku jasné, že například na Vysočině, v Libereckém kraji nebo Moravskoslezském kraji zlodějů spíše přibude.

Ve kterých krajích hrozí největší riziko pro majitele domů a bytů?

Prázdniny jsou tradičně rizikovější pro majitele rodinných domů. Nahrává tomu především vidina většího lupu a také nedostatečné zabezpečení – podle interního průzkumu TOKOZ se ani v roce 2014 výrazně nezvětšil podíl kvalitně zabezpečených rodinných domů. Amatérskému zloději tak stále podlehnou čtyři domy z pěti.
V poměru vyloupených rodinných domů bude nejrizikovější Praha, kde může být vyloupen až každý 1130. rodinný dům, následovaná Středočeským krajem (každý 1300. rodinný dům), Ústeckým krajem (každý 1440. rodinný dům) a Plzeňským krajem (každý 1670. rodinný dům).

V případě vyloupených bytů je situace mírně lepší. Například v Praze může být vyloupen každý 1990. byt, v Ústeckém kraji každý 3410. byt a ve třetím nejrizikovějším Moravskoslezském kraji pak každý 3630. byt. Zloději budou mít zájem především o byty ve větších městech. I tentokrát pravděpodobně narazí na nedostatečné zabezpečení – podle průzkumu TOKOZ je celých 59 % vchodů do bytových domů chráněno zámkem nejvýše druhé bezpečnostní třídy, bezpečnostní dveře má pouze 13 % vchodů do bytových domů. V případě zabezpečení samotných bytů je situace podobná jako u rodinných domů – zhruba 80 % z nich má špatně zabezpečené vstupní dveře.

Situace však není jednoduchá ani při zabezpečování majetku přímo v domácnosti. Cenný majetek totiž bývá zabezpečen zcela nevhodně anebo vůbec. Při vniknutí do bytu nebo domu tak zloději často nic nebrání v tom, aby se jednoduše dostal například k elektronice, šperkům nebo penězům. I z toho důvodu v loňském roce stoupla průměrná škoda na vykradený objekt – na 57 461 Kč v případě rodinného domu a 44 669 Kč u bytů.

„Pro Čechy je charakteristická nízká gramotnost v otázce zabezpečení vlastního majetku a podceňování rizik,“ myslí si ing. Ladislava Píbilová, specialistka společnosti TOKOZ. Ta patří mezi nejstarší české výrobce zámků a kování. „Z toho vyplývá nedostatečná prevence. Výrazně lépe k bezpečnosti svého majetku přistupují teprve po první zkušenosti se zlodějem.“

„Zabezpečení českých domů a bytů je bohužel stále velmi špatné. Lidé nedostatečně respektují zásadu rovnoměrného zabezpečení a trvale podceňují riziko. Podle našich odhadů je dobře zabezpečen dokonce pouze jeden dům nebo byt z deseti,“ říká Antonín Roll, předseda Asociace českých lockpickerů. „Problém je, že do většiny domů nebo bytů se dostane i příležitostný zloděj, aniž by k tomu musel mít speciální náčiní. Často stačí jen základní hrubá síla nebo zcela jednoduché zlodějské techniky.“

Štítky: ,

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru