Dnes vyšlo 15 článků

Stát investuje 1,5 miliardy korun do nadějných startupů

V České republice se rodí nadějné startupy, a proto se stát rozhodl vstoupit jako investor do tohoto startupového trendu. Informoval o tom deník iHNED.cz.

Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu, podepsal dohodu s Evropským investičním fondem o zřízení fondu rizikového kapitálu, který bude sloužit k investici 1,5 miliardy korun do začínajících firem. Přitom na tento projekt 1,1 miliardy korun dá ministerstvo a zbytek Evropský investiční fond.

student-849826_1280

Zdroj: Pixabay

Vize ministra Jana Mládka je, že by se Česká republika mohla stát startupovým rájem, podobně jako USA, Izrael či skandinávské země.

Nicméně po spuštění tohoto projektu nastal problém, neboť trh má spoustu peněz, ale nadějných startupů je málo. Investoři proto varují, že výsledek může být opačný, než vláda očekává. Trh se může touto finanční injekcí pokřivit a na startup se vrhne špatné světlo.

„Peněz, které hledají začínající firmy, je prostě dost. To jde ruku v ruce s tím, že obecně je na trhu hodně peněz, jsou nízké, ne-li záporné úroky, takže každý, kdo má volné prostředky, přemýšlí, kam by je vložil. V téhle tržní situaci otevřít nový fond a přinést další likviditu mi přijde bláznivé,“ říká Ondřej Bartoš, úspěšný investor z fondu Credo Ventures.

Tvrzení Ondřeje Bartoše potvrzují i nedávné akvizice, kdy nakupoval Ondřej Fryc, zakladatel e-shopu Mall.cz. S volnými miliardami disponují také fondy RSJ Private Equity, ČEZ či O2.

„Lepší by bylo, aby stát zjednodušil zakládání firem, pomohl finančně technologickým školám. Zjednodušil nabírání odborníků ze světa. Velmi těžko se sem totiž dostávají programátoři z východních zemí, i když jsou fantastičtí,“ říká Ondřej Raška ze skupiny Miton.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru