Startup pomůže nevidomým s přesnějším rozeznáváním objektů

V posledních měsících je aglomerace Silicon Valley vnímána jako primitivní cesta k obrovským valuacím a penězům, které končí v kapsách investorů a zakladatelů startupů. Nicméně ne všechny startupy zrozené v tomto údolí by se měly házet do jednoho pytle. Některé jsou pro život lidí užitečné.

Životu prospěšný je startup Aipoly. Ve své podstatě se jedná o aplikaci pro iOS, kterou využijí nevidomí a zrakově postižení lidé. Prostřednictvím revoluční aplikace budou tito lidé rozeznávat okolní objekty velice snadno a přesně. A jak aplikace funguje? Stačí ji spustit a namířit iPhone na objekt před sebou. Následně se zobrazí název daného objektu na obrazovce a současně tento název přečte nahlas. Zrakově postižení lidé uslyší, co se zrovna před nimi nachází.

Aplikace Aipoly nachází uplatnění v okamžiku, kdy se zrakově postižený člověk špatně orientuje v prostoru, nebo když hledá nějaký předmět.

aipoly

Aipoly je užitečná appka pro nevidomé.

Rozšířená realita

Aplikace je založená na principu rozšířené reality (RR), která označuje reálný obraz světa doplněný počítačem vytvořenými objekty. Laicky řečeno, jedná se o zobrazení reality a následné přidání digitálních prvků (informace o objektu). Aplikace tedy rozezná objekty v prostoru a spojí je se správným pojmenováním.

Názvy objektů jsou zatím obecnějšího rázu. Ale zobrazí například konkrétní PET láhev, například Pepsi. A namísto obecného pojmu „automobil“ se zobrazí konkrétní automobilová značka. Na programu se neustále pracuje a brzy se dočká dalších vylepšení.

Vývojáři plánují, že by měla aplikace rozeznávat barvy a měla by být schopna popsat celé scény snímaného prostoru. Pakliže aplikace objekt nezná, je možné ji to naučit. Tuto funkci uplatní spíše slabě zrakově postižení (barvoslepost).

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru