Dnes vyšlo 15 článků

Startup Lilium chce do roku 2025 provozovat letecké taxi

Startup Lilium chce do roku 2025 provozovat letecké taxi

Letecké taxíky nemusí být záležitostí sci-fi. Německý startup Lilium říká, že učinil významný krok k prokázání, že dokáže vybudovat a provozovat létající taxi. Lilium je jednou z několika firem a startupů, které se snaží stavět létající elektrická vozidla, která mohou levněji dopravovat lidi mezi různými městy nebo regiony než klasocká letecká společnost. Jediné, co chybí, je vybudování plně funkčního elektrického paprsku, který dokáže dosáhnout maximální rychlosti 300 km/h.

V květnu tohoto roku, kdy se o létajících taxi začalo hovořit, Lilium prokázalo, že jeho prototypové vozidlo bylo schopné vzlétnout a přistát s řízeným procesem ze země. Jde o to prokázat, že letadlo může provést plynulý přechod mezi vertikálním vzletem a horizontálním letem pomocí kombinace softwaru a hardwaru – klíčové součásti všech budoucích komerčních letů. „Nyní jsme zlomili rychlost 100 km/h, udělali jsme to celé tak, že jsme se dostali ze vzduchu do plynulého létání,“ řekl Remo Gerber, obchodní ředitel Lilium pro Business Insider.

Prototyp Lilium Jet má oválné tělo, které pojme až pět cestujících. Celkem jsou čtyři křídla, dvě vpředu a dvě vzadu, které jsou připevněny 12 ti klopami. Nesou 36 elektrických proudových motorů a naklápějí se do různých pozic, aby umožnily proudu vzlétnout nebo se pohybovat vpřed. Baterie jsou umístěné v těle pod hlavní kabinou. Dokončení postupu vzletu je klíčovým milníkem pro úsilí společnosti – ale stále ještě bude nějaký čas, než obyvatelé měst mohou skočit do Lilium Jet a jet 70 USD do blízkého města nebo země.

K uvedení do provozu musí nejprve získat schválení k certifikaci Lilium Jet od evropské agentury EASA (Evropské unie pro bezpečnost letectví) a Federální správy letectví USA. Podle Gerbera jde o víceletý proces a vozidlo bude muset splňovat určité standardy bezpečnosti a letové způsobilosti.

Lilium bude muset prokázat, že jeho letouny dokáží bezpečně převádět lidi z jednoho města do druhého. Jeho prototyp má kabinu navrženou pro lidské cestující, ale během zkoušek bývá naplněna objemným elektronickým zařízením. Firma doufá, že do roku 2025 bude provozovat komerční osobní lety. Další výzvou je získat dostatek peněz, aby Lilium mohl projít regulačním a testovacím procesem.

Zdroj, foto: businessinsider.com 

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru