Startup: Filtr na vodu, který se vejde do kapsy

Startup: Filtr na vodu, který se vejde do kapsy

Každý člověk na světě potřebuje k životu čistou vodu. Jak si ji ale opatřit na místech, kde jí je nedostatek a když už nějaká je, je znečištěná? Díky kapesnímu filtru se nám čisté vody dostane. Odstraní z ní nebezpečné látky a organismy. Stačí ho připevnit na vodovodní kohoutek nebo stlačitelnou nádobu naplněnou sladkou vodou. Výrobek nabízí řešení především pro cestovatele do zemí Asie, Afriky a Jižní Ameriky, kteří byli doposud odkázáni zejména na balenou vodu.

Cílem je přispět ke snížení spotřeby plastových lahví, kterých se v současnosti na světě prodá zhruba milion za minutu. Výrobek je nyní nabízen za zvýhodněnou cenu 50 dolarů, standardně pak bude stát 70 dolarů. Přefiltrovat zvládne minimálně 10 tisíc litrů vody, což při správném použití znamená životnost až 10 let.

Mapa kvality vody na světě

Podle údajů výzkumné agentury Euromonitor International se v současnosti na světě prodá asi milion plastových lahví za minutu. Do roku 2021 jejich objem podle jejích odhadů vzroste o dalších 20 procent. Přestože je většina z nich vyrobena z recyklovatelných materiálů, skončila v loňském roce více než polovina prodaných lahví na skládce nebo v oceánu. Tam jsou vstřebávány mořskými živočichy, přes které se potom dostávají i do lidské potravy. Podle studie univerzity v belgickém Gentu pak člověk, který pravidelně konzumuje ryby a mořské plody, každoročně vstřebá až 11 tisíc plastových částic. Právě ke snížení těchto negativních jevů chce projekt Flo-Bro přispět.

Parametry filtru Flo-Bro One

Filtr na vodu Flo-Bro One má parametry zhruba mobilního telefonu, na délku měří 16 cm a váží pouhých 130 gramů. Lze ho připojit na vodovodní kohoutek nebo sprchovou hadici, kde dokáže přefiltrovat v průměru 1 litr vody za minutu. Mimo civilizaci je možné ho připevnit na stlačitelnou lahev, do které cestovatel nabere vodu z libovolného zdroje sladké vody jako jezero nebo potok. Voda je filtrována přes ultrafiltrační membránu, která z vody dokáže bezpečně odstranit viry, bakterie a prvoky. Přidáním kapsle se směsí uhlíku a zeolitu je pak možné z vody odstranit také těžké kovy jako olovo či rtuť nebo pachuť, například chlóru.

Flo_Bro One

Na myšlenku kompaktního membránového filtru na vodu zakladatelé společnosti Radek Oborný a Robin Riijnbeek přišli loni během společného cestování po Asii. „Na naší cestě jsme se na vlastní oči přesvědčili, jak hrozné je současné znečistění přírody plastovými lahvemi. Viděli jsme je všude, vyplavené na plážích i hluboko v lesích nebo džungli. Abychom sami nemuseli kupovat PET lahve, vybavili jsme se ještě před cestou dostupnými filtry na vodu, které fungují na bázi ručního pumpování nebo sání brčkem. Oboje jsme postupně vyhodnotili jako poměrně náročné, nepraktické byly při cestování také větší rozměry filtrů. A tak jsme se po návratu rozhodli vyrobit filtr vlastní, který bude malý a nenáročný na manipulaci,“ popisuje počátky projektu Radek Oborný.

V červnu 2017 projekt vyhrál hlavní cenu ve startupové soutěži Podnikavá hlava. Díky finanční odměně mohli zakladatelé dokončit vývoj výrobku do hotové podoby. Na jeho výrobu se nyní snaží získat prostředky přes crowdfundingovou platformu Kickstarter, kde je filtr od úterý 7. listopadu do 15. prosince nabízen za zvýhodněnou cenu 50 dolarů, plus 5 dolarů na poštovné při doručení v rámci ČR. „Celkově bychom chtěli vybrat alespoň 20 tisíc dolarů, což nám umožní zahájit sériovou výrobu. Filtry chceme vyrábět v České Republice. Prodávat se budou za 70 dolarů, tedy asi 1500 korun,“ uvádí Radek Oborný.

Zdroj, text/foto: flo-bro.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru