Startup dokáže prolomit CAPTCHU

Každý z nás si dokáže vybavit ty těžko čitelné CAPTCHA textové obrázky, pomocí kterých máte webu dokázat, že nejste stroj. Vicarious, kalifornský startup, tvrdí, že napsal software, který úspěšně interpretuje a reprodukuje text z obrázku s 90% přesností.

Test CAPTCHA – Completely Automated Public Turing test to tel Computers and Humans Apart – byl navržen tak, aby ochránil weby před záplavou automatických odpovědí. Jednoduše řečeno je skvělým spamovým opatřením. Text v obrázku je zkreslený a navržený tak, aby zmátl OCR software a abyste tedy museli dokázat, že jste opravdový člověk.

Vicarious tvrdí, že jejich inteligentní software si se čtením a dekódováním jednotlivých písmenek poradí s 95% úspěšností a s dvouslovným kódem s 90% přesností.

„Vicarious přináší zcela nový přístup k umělé inteligenci – dlouhodobou strategii pro rozvoj umělé inteligence na lidské úrovni. Proces začíná budováním systému vizuálního systému, který je podobný tomu v mozku,“ uvádí spoluzakladatel Vicarious Dr. Dileep George.

Zatím se nikdo weby spamovat nechystá

Vicarious naštěstí neplánuje se svým novým programem spamovat weby. Potenciální aplikace by mohla být využívána spíše pro lékařskou analýzu, obrázkové vyhledávání a robotiku. Společnost však dodává, že jakékoliv uplatnění v praxi je záležitostí ještě mnoha let.

Tak proč je okolo toho s CAPTCHOU tak velký boom? Podle George poskytuje CAPTCHA výzvu pro vizuální vnímání a řešení vizuálního vnímání. Obecně totiž vyžaduje, abychom pochopili, jak to mozek dělá. Vicarious tedy vidí CAPTCHU jako dobrou veřejnou demonstraci toho, co software dokáže. A skvělou příležitost přitáhnout na sebe nějakou pozornost.

Vlastně se nejedná o nic nového

Ovšem Luis von Ahn, jeden z vynálezců CAPTCHY, zůstává ohledně toho, že by Vicarious skutečně rozluštil CAPTCHU, skeptický.

„Je pro mě těžké být ohromen něčím, co vidím každých pár měsíců,“ říká Ahn. Vysvětluje, že viděl asi 50 technologií, které měly dokázat CAPTCHU prolomit. Jak jistě správně uhodnete, z velké většiny nedokázaly.

Prolomení CAPTCHY je nevyhnutelné

Ale s tímto (údajně) vzrušujícím průlomem přichází i potenciálně závažná rizika. Spolehlivý způsob, jak prolomit CAPTCHU, může být pro internetové zabezpečení zničující. Vicarious je ve skutečnosti tak znepokojený záporným potenciálem své technologie, že její fyzické umístění uchovává v tajnosti.

Do jisté míry se zdá prolomení CAPTCHY nevyhnutelné. V našem světě jasně směřujeme k době, kdy budou moci počítače číst přesně to samé co lidé.

Obrázek ukazující, jak si technologie poradí s CAPTCHOU od Yahoo.

Obrázek ukazující, jak si technologie poradí s CAPTCHOU od Yahoo.

Momentálně je ale naštěstí software daleko od rukou zločinců. Ve skutečnosti je pouze v rukou kvalifikovaných a objektivních testerů, kteří se snaží potvrdit (nebo vyvrátit) tvrzení výrobců.

Technologie může být něčím, čemu fandíme, nebo něčím, co nám dělá starosti. Může se ukázat, že nefunguje. Ale CAPTCHA poskytuje hlavní bezpečnostní bariéru pro mnoho oblíbených webů a služeb, takže veřejnost má důvod obávat se, pokud by opravdu došlo k jejímu prolomení. Mohlo by to ohrozit bezpečnost všech dat uložených v cloudu nebo účtů vedených na webu. Možná kdybychom se dozvěděli, jak technologie funguje, byli bychom schopni její funkčnost eliminovat. Těžko říct. Čas ukáže.

Zdroje: PC world, Wired, BBC

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru