Stále přemýšlíte, kterou žárovku si pořídit? Teď už budete mít jasno

Stále přemýšlíte, kterou žárovku si pořídit? Teď už budete mít jasno

Žárovka, jednoduché zařízení, které slouží k tomu, aby se elektrická energie přeměnila na světlo. Její princip je na zahřívání tenkého, wolframového vodiče a elektrickým proudem, kterým jím protéká. Dokonalý vynález, který změnil fungování celého světa a díky takovému vynálezu jako je “Žárovka” můžeme mít světlo v kteroukoliv hodinu a nebýt závislí na denním světle, jak to bylo kdysi, kdy lidé měli jako jediný zdroj světla oheň. Používali buď různé louče nebo olejové lampy. Postupně lidem ale docházelo, že to přesto nestačí, ani petrolejky moc nepomáhaly. Na výběr máme z typů jako jsou halogenové žárovky, trubicové a kruhové zářivky, kompaktní zářivky a LED zdroje.

Slavný vynálezce  žárovky se jmenuje Heinrich Göebel, avšak do sériové výroby byla zdokonalena Thomasem Alva Edisonem. Žárovka byla doplněna praktickým závitem. Co by nás ale mělo zajímat při koupi osvětlení? Příkon udávaný ve Wattech, vyzařované světlo, doba životnosti, barvu světla, reprodukce barev a také nejčastější závity.

2680

Nyní jsou nejmodernějšími světelnými zdroji diody a LED diody, které se nachází v nejnovějších televizních obrazovkách. A jaké máme typy žárovek?

 1) Halogenové žárovky,které pracují na stejném principu jako jsou klasické žárovky, ale mají vyšší teplotu uvnitř baňky, tím pádem mají vyšší jas. Vysoká životnost až 4 000 hodin, žádné UV záření, široká škála teploty barev, konstantní světelný tok po celou dobu životnosti. Každopádně máme pár nevýhod, jako je vyšší cena oproti klasickým žárovkám a nižší účinnost než kompaktní úsporné žárovky.

 2) Trubicové a kruhové zářivky. Zářivka je nízkotlaková rtuťová výbojka, která se používá jako zdroj světla. Zářivky patří k nejrozšířenějšímu způsobu zdroje světla. Zajistí tím rovnoměrné osvětlení interiéru a dlouhou životnost bez poklesu světelného toku. Mají hodně výhod, jaké jsou úspora energie až o 85%, vysoká životnost až 10 000 hodin. Nevýhody tkví ve velkém rozměru, omezeném výběru svítidel a pomalým náběhem do plné svítivosti.

3) Kompaktní zářivky nazývané “úsporky”. Jsou elektrické zdroje světla pracující na shodném principu jako lineární zářivky. Avšak byly navrženy tak, aby nahradily běžné žárovky. Jde o úspornější variantu klasických žárovek. Výroba se závitem E27 a E14, jsou vhodné do běžných svítidel a jsou 4x – 5x účinnější než klasické žárovky. Mají výhodu, že se hodí pro venkovní i vnitřní použití. Na výběr máte z různých tvarů, ale mají pomalejší start, vyšší pořizovací cenu a také stále vypínání a zapínání zkracuje životnost.

4) LED zdroje.  LED žárovky používají standardní patice a díky nimž jsou zcela použitelné tam, kde jsou používány žárovky. Fungují na principu polovodičových destiček, které přetvářejí elektrický proud na světlo. A proč se vyplatí investovat právě do LED žárovek? Úsporu zde najdete až o 90% oproti klasické žárovce. Extrémně dlouhá životnost téměř 25 000 hodin! Okamžitý náběh, nízká provozní teplota, která nepřekročí  hodnotu 70°C. Neobsahuje rtuť, takže se dá snadno recyklovat. Žárovky také nepraskají, mají vysokou odolnost vůči vnějším vlivům. Nevýhodou zde ale je vyšší pořizovací cena, která vám za to ale stojí! 

Zdroj/text/foto: www.ledko.cz , recenzetesty.cz

Komentáře

Nahoru