SSD disky: Vyměňte svoje staré mechanické brzdy za fenomén nové doby!

SSD disky: Vyměňte svoje staré mechanické brzdy za fenomén nové doby!

Záplavy v Thajsku se významě podepsaly na cenách pevných disků, které stouply až o 300 %! Do popředí se tak dostávají SSD (Solid State Disk), jejíchž ceny postupně padají dolů. Máte-li v úmyslu zrychlit počítač nebo notebook, představuje SSD nejrozumější investici.

Výhody a nevýhody SSD

SSD je typ datového média, který se od klasických pevných disků liší především absencí rotujících magnetických ploten, které jsou nahrazeny nejčastěji ne-voltaitní flash pamětí, která udrží data i po odpojení od elektrické energie. Jejich výhoda je skutečně významná: výrazně vyšší přenosové rychlosti ve všech režimech. Sekvenční, náhodné i zřetězené čtení a zápis probíhají mnohonásobně rychleji než u klasických pevných disků. SSD disky navíc neobsahují žádné mechanické části. Díky tomu neprodukují žádný hluk ani vibrace, jsou odolnější a mají nižší spotřebu energie. Kombinace těchto vlastností pro vás znamená zrychlení práce s operačním systémem, výrazné zrychlení při spouštění systémů, aplikací a otevírání velkých souborů. Nulovou hlučnost a vibrace oceníte při použití především v noteboocích.

Zdroj: Wikimedia Commons, Rochellesinger

Nevýhodou však pořád zůstává vysoká cena za gigabyte místa. Zatímco klasické HDD zdražují, SSD neustále zlevňují a ještě nějakou dobu budou. Nicméně u pevného disku nyní zaplatíte zhruba 2-3 Kč za jeden GB místa, zatímco u SSD je cena někde okolo 40 Kč. Některé levnější disky se dají sehnat i na hranici 30 Kč za GB. Pokud bude trend snižování cen dále pokračovat, mohly by se ceny dostat ještě níž.

Jakou zvolit velikost?

Jelikož kapacita SSD jde vždy ruku v ruce s cenou, zřejmě budete nejprve vybírat podle svých finančních možností. Nejlevnější SSD disky dnes seženete již od 1400 Kč, vzhledem k jejich obvyklé velikosti 32 GB si však bude lepší připlatit. Tato kapacita vám totiž dnes již sotva stačí na instalaci nějakého moderního operačního systému, nemluvě o nižších přenosových rychlostech. Pokud si tisícovku připlatíte, dostanete se již na dostačující kapacitu 60 GB. Hráváte-li hry, nebo pro svojí práci využíváte náročnější aplikace, zvolte alespoň 120GB a ty aktuální instalujte na SSD.

V případě notebooku je situace složitější, protože obvykle nemáte dostatek prostoru pro dva disky. Samozřejmě bychom vám doporučili co největší kapacitu, nicméně třeba 240 GB verze SSD stojí stejně jako levnější notebook. Je tedy na zvážení, jestli pro méně potřebná data nevyužít raději externího disku.

Jaké zvolit rozhraní?

Přestože ještě někteří výrobci úvádějí na trh nové řady SSD se starším datovým rozhraním SATA II, sáhněte po disku s novějším rozhraním SATA 6 Gb/s. Obecně lze říct (neplatí to vždy), že SSD s rozhraním SATA 6 Gb/s podávají vyšší výkon při důležité práci s malými soubory. A pokud tyto disky stojí stejně jako modely se starším rozhraním SATA II, není důvod kupovat ty pomalejší.

Vyplatí se SDD do staršího počítače?

Obecná odpověď je samozřejmě ano. Několik „ale“ se ovšem určitě najde. Rozhodně nemá význam kupovat SSD do počítače či notebooku, který nemá rozhraní SATA. Disk pro staré rozhraní PATA se vám nevylatí kupovat – takový disk totiž v budoucnosti nevyužijete v novějším počítači! Rozumné je spárovat SSD s dvoujádrovým procesorem a především operačním systémem Windows 7. Instalací SSD pocítíte ohromný výkonnostní skok a váš starý notebook vám vydrží o pár let déle (za předpokladu, že nároky na výkon dále porostou).

Pokud však se svým starým diskem ještě nějakou chvilku vydržíte, počkejte do léta, kdy bude cena SSD ještě o něco nižší!

Komentáře

Nahoru