Dnes vyšlo 1 článků

Srovnání placených a free hostingů: Který je ten nejlepší?

Srovnání placených a free hostingů: Který je ten nejlepší?

Pokud jste se někdy rozhodli, že si založíte vlastní webové stránky, možná jste řešili problém, jaký hosting vybrat z pohledu poměru cena/kvalita. Záleží také celkově na vlastnostech, které preferujete a chcete, aby je daný hostingový program splňoval. Můžeme vybírat mezi dvěma základními skupinami, jež jsou placené nebo free. Srovnání jednotlivých hostingů naleznete v tomto článku.

Placené hostingy (TOP 5)

Gigaserver

Gigaserver bezesporu patří k těm lepším hostingům na trhu. Nabízí celou škálu programů, od toho nejzákladnějšího s prostorem 15 MB až po 25 000 MB. Je velice důležité dobře vybrat, protože pokud zvolíte špatný program, nemusí vám stránky běžet vůbec nebo můžete mít problémy. Výhoda tkví v balíčkování služeb, od toho, jaký hostingový program si objednáte, se následně odvíjí cena pořizované domény. Máte buď zvýhodněnou cenu nebo zcela zdarma. Všechny tarify obsahují PHP 4 nebo PHP 5, Ruby on Rails, Cron, SMTP, MySQL 4 nebo 5. Nechybí zde ani možnost individuálního nastavení. Informace o expiraci domény či neuhrazených částkách pak chodí uživateli na email či prostřednictvím SMS. Jedná o kvalitní hosting.

WEDOS Internet

Tento server patří každopádně k těm průkopnickým, které přinesly v oboru nějakou příjemnou změnu a v tomto případě to bylo chování vůči zákazníkovi. Wedos má z mého pohledu i pohledu ostatních lidí v oboru velmi propracovaný prozákaznický přístup a poskytování prvotřídních služeb. Je vidět, že se jim tento přístup velmi vyplatil a přinesl úspěch. Ačkoli někteří tvrdili, že společnost nemá šanci uspět, dnes je Wedos třetí největší hosting v ČR a to dokázal za pouhých 19 měsíců. Co se týče nabídky webhostingových tarifů, tak zde je to velice jednoduché. V nabídce nalezneme totiž pouze 2 tarify a to „No Limit“ a „Mini Web“, přičemž Mini Web je zdarma k doméně a jedná se pouze o základní hosting bez podpory PHP a MySQL. Tarif No Limit je sám o sobě neomezený webhosting za velmi příznivou cenu, zkrátka máte všechno neomezeně a samozřejmě s podporou PHP a MySQL a dalších technologií. Nutno dodat, že dostupnost serverů je 99,99%. Společnost disponuje vlastním moderním datacentrem, které je neustále pod dohledem zkušených odborníků. Samozřejmě zde nechybí také možnost nákupu domén, VPS, dedikovaných serverů.

Web4u

Další poskytovatel neomezeného webhostingu, který už je na trhu nějakou tu dobu. Disponuje největším webhostingovým clusterem v ČR, nabízí jak PHP hosting tak také ASP.NET hosting. Zarazilo mě však, že v kategorii PHP hostingů se podpory PHP dočkáme až od nějakého třetího programu s názvem OPTIMAL. Podobně je to i s databázemi MySQL. Jinak samozřejmě všechny ostatní služby včetně doplňkových jsou zde dostupné. Kdykoli můžete kontaktovat zákaznickou podporu. Nejvyšší program nabízí 50 GB prostoru, pokud byste chtěli více, musíte si objednat serverhosting. Co se týče ASP.NET webhostingu, který funguje za pomoci Microsoft Webmatrix, najdeme zde stejnou maximální kapacitu prostoru. Rozdíl je však v tom, že všechny programy podporují technologii ASP.NET, včetně nejnižšího tarifu. Jedná se o kvalitní, ale už poněkud trochu dražší hosting.

Onebit

Také jeden z poskytovatelů hostingu, který to myslí vážně a poskytuje seriózní služby za celkem přijatelnou cenu. Největší boj sváděli uživatelé v minulosti hlavně s administrací, kde se tak nějak vše hledalo složitě. Nyní již je administrace změněna a opravdu jednoduchá na ovládání. Jsem rád, že Onebit na tento nedostatek přišel a připravil přehlednější administraci. Poskytuje hostingové programy od 30 Kč/měsíc, což samozřejmě postačí pouze pro statické stránky a začínající projekty. U tohoto tarifu je omezen také traffic na 10 GB za měsíc. Pokud chcete plnohodnotný hosting, vyplatí se vám až varianta PROFI za 80 Kč/měsíc, která má již neomezený traffic a 8 GB prostoru a možnost multihostingu (hostování více domén na jednom účtu – až 3). Onebit neposkytuje serverhosting.

Forpsi

Forpsi je dnes již kultovní záležitostí, protože je to jeden z těch nejstarších hostingů. Působí v ČR, Slovensku, Polsku a Maďarsku. Jeho dceřinou společností je General Registry s.r.o., která působí jako generální registrátor domén. Forpsi je členem sdružení NIC z.s.p.o. a NIX z.s.p.o., společnost sází hlavně na renomé a dlouholetou tradici, kterou si vybudovala za léta působení. Poskytují webhosting od 120 Kč/měsíc, serverhosting, VPS, také tzv. housing (umístění vlastního serveru do jejich datacentra). Nechybí samozřejmě ani možnost registrace domén.

Freehosting (TOP 5)

Endora

Velice kvalitní poskytovatel freehostingu, velice přehledná administrace, která je jednoduchá na ovládání, uživatelská podpora pomocí fóra (uživatelé si navzájem radí společně s administrátory). Nechybí zde možnost objednat si prémiové podmínky v případě požadavku vyššího trafficu nebo více místa na disku. Můžete provozovat jak doménu 2. řádu, tak i 3. řádu. Spravovat DNS, možnost rychlé instalace některé z CMS aplikací (WordPress, Joomla apod.). Přehledné statistiky návštěvnosti.

WEDOS miniweb

Jak jsem již zmínil výše, i WEDOS provozuje hosting zdarma, který se dává k zaregistrované doméně. Ovládá se přes rozhraní webové administrace, pomocí které můžete spravovat své statické stránky bez znalosti HTML. K dispozici máte 100 MB, což v pohodě stačí na několik stovek stránek a samozřejmě také obrázky.

Pipni free

Pipni.cz poskytuje taktéž program free, který obsahuje 5 GB prostoru, měsíční traffic 100 GB, který malému webu může bohatě stačit. U tohoto pragramu však není garantována dostupnost serverů. Možnost zřízení emailové schránky o velikosti 250 MB. Free uživatel nemá pochopitelně takové možnosti jako placený, proto zde není SMTP, SEO, SpamAssasin, přístup z venku do databází a žádné zálohování. Podle všeho podporuje PHP a MySQL.

Hostingzdarma.cz

Poskytovatel, který na trh přišel se zcela specifickou službou, poskytuje hosting zdarma bez umístění jakýchkoli reklam. Podmínkou je převedení nebo registrace domény k tomuto poskytovateli. V nabídce nalezneme tři hostingové programy. S vyššími nároky na hosting se samozřejmě zvyšuje i cena za doménu na 1 rok. Cena hostingu je tedy schovaná v ceně domény. Nicméně program „Start“ nebo „Komplet“ se stále poměrně dobře vyplatí. Podporuje PHP, MySQL, .htaccess a další.

Webovastranka.cz

Jedná se o poskytovatele, který umožňuje vytvářet webové stránky pomocí svého vlastního webového rozhraní, nejedná se o klasický hosting se správou. Můžete si registrovat zdarma doménu 3. řádu ve tvaru: jmeno.webovastranka.cz. Zdarma nabízí 1 GB prostoru. Jedná se o stránky sociálních sítí mylivepage. Větší prostor si můžete připlatit.

Komentáře

 • gigaserver

  Dobrý den,

  jen poznámka k GIGASERVER.CZ – určitě nebombardujeme :-) – jde jen o to, že emaily se generují na více frontách – jednak to generuje třeba nic.cz pro .CZ domény, pak my posíláme fakturaci a poté také připomenutí po 14 dnech. + Pokud jde o .CZ doménu, tak tam posíláme i my emaily, že doména bude expirovat. Rovněž posíláme všem SMS (lze vypnout srkze podporu) o vystavené fakturaci a expiraci CZ domény… Zdá se, že je toho možná více, ale je to primárně ochrana před ztrátou domény, protože se nestalo jednou, že někdo na fakturu přišel jen díky SMS (protože má u nás neplatný email).

  Pavel Ondřej, gigaserver.cz

  • krcmic

    Dobrý den, větu jsem upravil. Díky za vysvětlení:-).

Nahoru