Dnes vyšlo 15 článků

Srovnání notebooků, netbooků a tabletů – co je do školy nejvhodnější?

Srovnání notebooků, netbooků a tabletů – co je do školy nejvhodnější?

Věčná otázka, na kterou se těžko odpovídá. Každá věc má své určité výhody a nevýhody, nicméně, pokusme se na všechny potenciální kandidáty podívat z obecného pohledu. Přestože je na trhu více možností, pro studium na škole jsou nejvhodnější notebooky, netbooky a tablety.

Notebooky – tradice a výkon

Notebooky jsou využívány asi nejvíce ze všech tří zařízení, vzhledem k tomu, že byly rozšířeny jako první. Jejich hlavní výhodou je výkon, který se u dražších modelů blíží výkonu průměrného stolního počítače. Pokud si tedy jen nechcete dělat zápisy. Dále jsou oblíbeny pro svůj velký displej, který je největší u mobilních zařízení. Na druhou stranu jsou dost těžké a nosit notebook každý den je dost namáhavé na záda a po čase ho nebudete mít moc chuť tahat. Pro svoji velikost notebooky zabírají celkem dost místa a do některých batohů se nevlezou, což je třeba řešit další taškou. Pochopitelně zde hrozí riziko krádeže, taška s notebookem je lákavý cíl. Pokud ale tyto nedostatky přežijete, nabízí notebook solidní výkon a výdrž.

Netbook – menší a lepší?

Před pár lety se výrobci rozhodli vyrobit ještě mobilnější zařízení, než je notebook a tak vzali koncept notebooku a přetvořili ho tak, aby byl menší a lehčí. Toto jsou hlavní výhody netbooků, díky jejich velikosti se pohodlně vejdou do tašky či batohu a dokud ho nevytáhnete, tak o něm nikdo prakticky neví. Netbooky jsou lehoučké, většina jich váží kolem 1 či 2 kil. Tuto vlastnost oceníte především při delších peších cestách. Na druhou stranu je jasné, že se menší rozměry znatelně podepíšou na výkonu. Netbooky jsou na hry absolutně nevhodné, tedy, ne že byste jich několik nespustili, ale úsporný procesor a integrovaná grafická karta prostě nestíhají, nezvládají. Ale za předpokladu, že si netbook berete do školy za účelem poznámek a zápisů, vám tento fakt nijak vadit nemusí. Poslední výtkou je výdrž, který je někdy nedostatečná a občas je třeba dokoupit vícečlánkovou baterii.

Tablety – je to dotykové!

Stranou od předchozích dvou zařízení stojí tablety, které jsou na trhu poměrně mladé, nicméně s dnešním tabletem se nemusíte bát jít do školy či do práce, tyto úkoly zvládají dobře. Jsou atraktivní především díky dotykovému ovládání a rychlé odezvě, což z nich činí dobré kandidáty namísto papírových sešitů. Velikostně také vyhovují a jsou ještě lehčí, než netbooky. Nicméně na dlouhé psaní si nejspíše budete muset přikoupit klávesnici, neboť psát doteky na displej všechny poznámky vám dá dost zabrat. S tabletem také musíte zacházet opatrně, neboť nevydrží tolik, co notebooky a netbooky a jejich displej je dost zranitelný.

Jak je vidno, každý z přístrojů má své klady a zápory a podle těch je nejlepší se rozhodnout, co je pro každého člověk nejvhodnější.

Komentáře

Nahoru