Správný atlas pro dnešní dobu

Správný atlas pro dnešní dobu

Pamatujete si na svůj starý školní atlas? Mapy všech světadílů, mapy politické, mapy průmyslu, mapy zobrazující náboženství nebo gramotnost v jednotlivých zemích… Lidé se zabývali kartografií už od starověku, ale dnes v době digitální revoluce se toho mnoho změnilo. I mapy se musely přizpůsobit dnešním trendům.

Tradiční atlas prostě ignoruje základní aspekt lidského života v roce 2013: internet. Ten se totiž za několik posledních let stává stále důležitějším faktorem v tom, jak jsou jednotlivé země vnímány. I z toho důvodu se rozhodla izraelská designérka Dafna Aizenberg, že nastal ten správný čas pro aktualizaci klasického atlasu pro 21. století.

„V poslední době jsem se přistihla, jak zkoumám sociální důsledky internetu na naše životy,“ vysvětluje. „Pozitivní i negativní aspekty, které jdou spolu ruku v ruce.“

atlas1

Aizenberg vytvořila Atlas of the World Wide Web, 120-stránkového vizuálního průvodce toho, jak internet po celém světě smazal tradiční fyzické hranice. Atlas má šest kapitol, které obsahují vše od IP adres a internetové infrastruktury až po online obchodování. Vizualizace také často zdůrazňují trendy, které přineslo rozšíření internetu a kterých byste si ani nevšimli.

atlas3

Přestože je celých 120 stránek hustě naplněno informacemi, design je čistý a jasný.

„Inspirovala jsem se jednoduchým designem, použila jsem základní tvary, které se mění podle údajů. Úkolem bylo zvládnout to bez počítačem vytvořené grafiky, protože jsem chtěla mít nad každou mapou plnou kontrolu,“ vysvětluje Aizenberg.

Každá jednotlivá kapitola se zcela liší od druhé, což prý bylo důležitým aspektem projektu. Každá kapitola je totiž jedinečná, přizpůsobená svému tématu. Aizenberg vysvětluje, že například kapitola o počítačové trestné činnosti používá tmavší barvy, které mají evokovat negativní atmosféru, zatímco tvary používané v kapitole o šíření emailového spamu jsou zpracovány tak, aby působily dezorientačně.

atlas4

Atlas zobrazuje některé dlouhodobé trendy v globální nerovnosti. Například graf distribuce IP adres ukazuje, jak ostře je technologický pokrok rozdělen mezi chudými a bohatými zeměmi. Aizenberg použila volně dostupná data a zmapovala počet IP adres na zemi. Tam kde je jich více, je země tmavší. Místa jako Spojené státy jsou vyobrazena rudě červenou, zatímco některé oblasti v Africe téměř úplně zmizí z mapy.

atlas5

„Práce na atlasu posílila mé pocity, že svět je od sebe stále velmi vzdálen a jsou obrovské rozdíly mezi regiony a kulturami, které jsou technicky vyspělejší, a těmi, které mají v oblasti dostupnosti internetu ještě co dohánět,“ říká.

Atlas však také odhaluje některé překvapivé skutečnosti. Například společenské zapojení USA na sociálních sítích ve srovnání s ostatními zeměmi po celém světě trochu pokulhává.

„Byla jsem si jistá, že Spojené státy budou nejvíce společenskou zemí, ale nedostaly se ani do první desítky. Jedním z vysvětlení může být, že USA není jen o New Yorku a Silicon Valley v Kalifornii, ale také o dalších oblastech,“ uvádí svůj bystrý postřeh Aizenberg.

atlas6

Atlas of the World Wide Web není v současné době k prodeji, ale zatím si můžete prohlédnout více jeho vizualizací na Cargo Collective. Možná se v blízké době najde nějaký vydavatel, díky kterému se jeden výtisk dostane i k vám domů.

Zdroje: Wired, Mashable 

Komentáře

Nahoru