Dnes vyšlo 15 článků

Správný ajťák se nebojí svou příslušnost ukázat – třeba tričkem

Kdo ví proč po světě kolují takové ty pověsti, že ajťáci jsou hrozní nemotorové, v praktickém životě nepoužitelní a mají svůj humor. Ty první dvě věci asi nemůžeme moc soudit, určitě byste takového IT odborníka našli, nicméně absence humoru je určitě lež. Je to přesně naopak. Ajťáci jsou ve skutečnosti lidé milující legraci, jen mají své originální vtípky, kterým laik často neporozumí. Pojďme se na některé z nich podívat.

Dokonalou přehlídku IT vtípků najdete v e-shopu FtipnyTricko.cz, kde mají široký sortiment triček s různými nápisy. Jejich nabídka obsahuje trička s potiskem seriálů, politických názorů nebo třeba dětských motivů, ale my jsme si pochopitelně pro náš příklad vybrali ty s IT tematikou. Najdete je v podkategorii geek.

1. </head> <body>

Jazyk HTML, kterým se píšou webové stránky, má určitou strukturu, kterou je potřeba dodržet u každé stránky. Úplně všechny weby mají hlavičku (head) a také tělo (body). Základní struktura HTML dokumentu vypadá nějak takhle:

<html>
<head>
<title></title>
</head>
<body>
</body>

</html>

A od toho vzniklo tohle výstižné tričko ukazující, kde vám končí hlava a začíná tělo.

html

2. Windows isn’t  a virus, viruses do something

Tohle snad ani není třeba vysvětlovat. Windows není virus, protože viry aspoň něco dělají.

windows

3. 404 g-friend not found

404 je chybová hláška, kterou standardně dostanete, když se pokusíte přistoupit ke stránce, která na webu neexistuje. A přítelkyně nenalezena? To je další mýtus! Ajťáci ve skutečnosti představují velmi dobrou partii.

404

4. We wear glasses coz we can’t C#

Tentokrát spočívá vtípek v anglické výslovnosti názvu programovacího jazyka C# [sí šárp = see sharp]. Překlad hlášky by tedy zněl: Nosíme brýle, protože nevidíme ostře.

glasses

5. $2000 facebook machine

Tohle asi taky není potřeba rozpitvávat. Jasná kritika jablíčkářů, kteří si kupují drahé MacBooky, přestože je vůbec nepotřebují.

apple-machine

6. #samsung {@extend apple;}

Tohle je zápis CSS kódu, používá se také ve webových stránkách, pomocí CSS se jim nastavuje pěkný vzhled. Slovíčko @extends znamená, že daný objekt kopíruje vlastnosti jiného objektu. V tomto vyjádření Samsung kopíruje Apple.

samsung

Jak vidíte, spoustu geek triček nemusí nosit vyloženě ajťáci. Možná máte doma někoho, kdo by z takového dárku byl nadšený. My dáváme týmu FtipnyTricko.cz rozhodně palec nahoru za kreativitu, protože přestože nabízí trička s klasicky známými hláškami, mají také spoustu zcela originálních nápadů.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru