Dnes vyšlo 1 článků

Spoluzakladatel Skypu pracuje na mini elektrických letadlech

Niklas Zennström, spoluzakladatel a bývalý CEO Skypu, pracuje na elektrických letadlech o velikosti auta. Investuje prostřednictvím své venture kapitálové firmy Atomico do mnichovského startupu Lilium Aviation, pod kterým se budou mini elektrická letadla vyrábět.

Lilium Aviation, dvouletý mnichovský startup, získal v pondělí 5. prosince 2016 investici ve výši 10 milionů eur od společnosti Atomico a dalších investorů. A tak může zahájit výrobu vlastích elektrických letadel, která mohou startovat a přistávat vertikálně (VTOL).

Startup Lilium Aviation byl založen v roce 2014 čtyřmi podnikateli. Jeho cílem je vybudovat tiché a lehké letadlo, které bude létat ve výšce 3 tisíce metrů a bude spojovat velkoměsta. První prototyp by se měl testovat už začátkem příštího roku. Dolet by měl být 300 kilometrů a maximální rychlost 300 kilometrů za hodinu. Cesta ze San Francisca do Palo Alto by tak trvala necelých 15 minut a z Mnichova do Frankfurtu něco málo přes hodinu.

Dostat se z Londýna do West Endu trvá věčnost, přičemž Lilium Jet by mohlo být rychlejší řešení přepravy, jak podotkl Niklas Zennström na konferenci TechCrunch Disrupt. Zároveň by se mělo v městech snížit znečištění oxidem uhličitým.

Lilium Aviation má v plánu peníze použít na rozšíření svého stávajícího týmu specialistů, který momentálně tvoří 35 leteckých a produktových inženýrů.

Elektrické letadlo Lilium Jet bude poháněno 36 směrovatelnými elektrickými ventilátory. V porovnání s vrtulníkem bude tišší a v porovnání s ostatními konkurenty vyžaduje méně infrastruktury.

„Když jsme založili Lilium, měli jsme jednotný a jednoduchý cíl – navrhnout co nejlepší dopravní prostředek pro 21. století. S naší technologií zlepšíme životní prostředí a eliminujeme náklady na infrastrukturu. Flexibilně můžeme propojit celé státy,“ dodává Daniel Wiegand, CEO startupu.

Zdroj: Business Insider

Komentáře

Nahoru